Subota, 30 Prosinac 2023 14:35

32. obljetnica pogibije Marijana Kulhavija - Foke i šestorice suboraca

Kod spomen obilježja u pakračkim vinogradima obilježena je trideset druga obljetnica tragične pogibije Marijana Kulhavija – Foke, zamjenika zapovjednika pakračkog 76. samostalnog bataljuna te šestorice pripadnika protudiverzantske satnije iz Bjelovara, Ivana Bedekovića, Ante Ćurića, Franje Gašpara, Dražena Hudeca, Željka Novosela i Darka Peroša, koji su 29. prosinca 1991. godine živote izgubili za vrijeme oslobodilačke akcije „Alfa“.

Na završetku operacije “OTKOS 10”, nakon oslobađanja Kusonja, od 25. do 29. prosinca 1991. godine u akciji “Alfa” prilikom zaposjedanja pakračkih vinograda, Brusnika, Japage i dijela Šeovice, došlo je do velikog stradavanja hrvatskih branitelja, 36 je poginulih, zarobljenih i ubijenih te 62 ranjena branitelja, od kojih su 6 poginulih i 39 ranjenih bili pripadnici 76. samostalnog bataljuna Pakrac.

Vijence i lampione podno spomen obilježja u čast poginulim hrvatskim braniteljima, položili su članovi Udruge roditelja poginulih branitelja Bjelovarsko-bilogorske županije, članovi obitelji poginulih, suborci stradalih - članovi izviđača „Ćukovi“, predstavnici Grada Bjelovara i Bjelovarsko-bilogorske županije te članovi udruga proisteklih iz Domovinskog rata Bjelovarsko-bilogorske županije.

Počast su odali i Dinko Tandara, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda i ravnatelj Uprave za savjetodavnu, psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć, zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha, izaslanstva gradova Pakraca i Lipika uz predstavnike lokalne Koordinacije udruga te načelnik Policijske postaje Pakrac, Robert Hrastić.

Na obilježavanju obljetnice prigodnim riječima obratili su se Dinko Tandara, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha, Marija Jungić, izaslanica župana Bjelovarsko-bilogorske županije, Anamarija Blažević, gradonačelnica Grada Pakraca te Stevo Mladenović, zapovjednik izviđačko-diverzantskog voda, danas pukovnik u mirovini.

- Ispunjen tugom i ponosom mogu samo reći kako za razumijevanje situacije treba razumjeti kontekst vremena. Bila je 1991. godina, a tadašnji vojni ustroj nije bio poput današnje Hrvatske vojske. Međutim, niti jedna ratna akcija nije završila bez pripadnika 76. bataljuna. Imali smo srce, isto kao što ga imaju i naši vojni kolege danas. Borili smo se koliko smo mogli, možda čak i iznad svojih sposobnosti. Foku sam poštovao, a poštujem ga i danas. Ponajviše to iskazujem ovako, dijeleći s vama sjećanja i uspomene na njegovu veličinu. Otišao je tada veliki čovjek i domoljub koji nikada neće biti zaboravljen. Hvala Foka, hvala heroji – rekao je Mladenović.

Foto: Lipički Compas