Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata Požeško-slavonske županije

Zakonom o zaštiti prava pacijenata (Narodne novine br. 169/04., 37/08) određena su prava pacijenata prilikom korištenja zdravstvene zaštite te način zaštite i promicanje tih prava.

Osnovna prava koja regulira ovaj Zakon su:

• pravo na suodlučivanje i pravo na obaviještenost,
  • pravo na odbijanje primitka obavijesti,
  • pravo na prihvaćanje ili odbijanje pojedinog dijagnostičkog
  • odnosno terapijskog postupka,
  • pravo na odbijanje ili pristanak sudjelovanja u znanstvenom istraživanju,
  • pravo na pristup medicinskoj dokumentaciji,
  • pravo na povjerljivost,
  • pravo na održavanje osobnih kontakata,
  • pravo na napuštanje zdravstvene ustanove,
  • pravo na privatnost,
  • pravo na naknadu štete.

Radi ostvarivanja i promicanja prava pacijenata u Požeško-slavonskoj županiji osnovano je Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata na području Požeško-slavonske županije (Požeško-slavonski službeni glasnik br. 3/05, 8/09, 05/13, 6/17).

U Povjerenstvo su imenovani: Elvira Igel,dr.med., predsjednica,e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. , te članovi Irena Hiršman,dipl.oec., Kristina Turković,dipl.iur., Mato Matijević,dr.med.vet.univ.mag.teriogenologije, Marija Ferhatović, komercijalist.

Povjerenstvo djeluje pri Upravnom odjelu za društvene djelatnosti Požeško-slavonske županije, Županijska 7, Požega.

Nadležnost Povjerenstva, između ostalog je da:

• prati primjenu propisa koji se odnose na zaštitu prava pacijenata
  • prati povrede pojedinačnih prava pacijenata
  • predlaže poduzimanje mjera za zaštitu i promicanje prava pacijenata

U cilju povećanja dostupnosti pacijentima, Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata Požeško-slavonske županije postavilo je posebne sandučiće za pacijente i to na adresama:

Požeško-slavonska županija, Županijska 7, Požega

Dom zdravlja Požeško-slavonske županije, M. Gupca 10, Požega, te na adresama Doma zdravlja Požeško-slavonske županije u gradovima Pleternici, Pakracu, Lipiku, Kutjevu, te općinama Jakšić, Brestovac, Velika, Čaglin i Kaptol.

Zavod za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije, Županijska 9, Požega

Opća županijska bolnica Požega, Osječka 107, Požega, te na lokaciji Pakrac, Bolnička 68

Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Lipik, M. Terezije 13, Lipik

Kontakt: Danijela Starčević,dipl.iur., viša savjetnica za zdravstvo i pravne poslove u Požeško-slavonskoj županiji