Nedjelja, 17 Rujan 2023 14:24

Dan hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije: Hrvatski branitelji su primjer puta kojim trebamo koračati u teškim vremenima

Svečani program obilježavanja Dana hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije i 32. obljetnice oslobođenja današnje Vojarne u Požegi, započeo je odavanjem počasti svim poginulim, umrlim i nestalim hrvatskim braniteljima.

Vijence kod spomenika na Trgu 123. brigade položili su predstavnici Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata, izaslanik ministra obrane Dalibor Bajči i izaslanik ministra hrvatskih branitelja Miroslav Vacek, izaslanstvo Požeško-slavonske županije na čelu sa županicom Antonijom Jozić, izaslanstvo Grada Požege na čelu s gradonačelnikom Željkom Glavićem, čelnici gradova i općina, predstavnici Vojarne 123. brigade HV Požega, predstavnici PU požeško-slavonske te predstavnici političkih stranaka.

Nakon polaganja vijenaca formiran je mimohod pobjede branitelja i građana do nekadašnje kasarne, u sjećanje na njeno oslobođenje i žrtvu koju su podnijeli branitelji toga dana.

Dobrodošlicu okupljenima zaželio je zapovjednik Središta za obuku i doktrinu logistike i zapovjednika vojarne 123. brigade Hrvatske vojske Požega brigadir Mile Valentić, ističući kako nema ničega časnijeg od služenja Domovini kao što su to učinili hrabri branitelji 17. rujna 1991. u akciji oslobođenja, a što nastavljaju mladi ročnici u slobodnoj Republici Hrvatskoj.

S riječima ispunjenim ponosnim sjećanjem na slavne dane pobjede u Domovinskom ratu, okupljenima se obratio i voditelj Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Požeško-slavonske županije i Grada Požege Tomica Galović.

- Na današnji dan prije 32. godine malo više hrvatskih časnih ljudi nego što nas je danas ovdje okupiralo je tadašnju kasarnu u Požegi i sudjelovalo u akciji oslobađanja na zapovijed predsjednika doktora Franje Tuđmana. Svjestan sam da smo mi proteklom vremena na odlasku, no svjestan sam da ovdje na dobrovoljnom služenju vojnog roka imamo mlade djevojke i mladiće koji će nastaviti putem gdje smo mi stali. Izuzetna mi je čast što je naša Požeško-slavonska županija prepoznala ovaj dan i uspostavila ga Danom hrvatskih branitelja što je još jedan zalog da je tradicija poštivanja hrvatskih branitelja svakodnevna i nastavit će se i ubuduće – rekao je Galović.

Gradonačelnik Grada Požege Željko Glavić istaknuo je kako su sjećanja na branitelje, događaje i ciljeve iz vremena oslobođenja živi, posebno na današnji dan koji ostaje živo sjećanje na dosanjane snove hrvatskih branitelja.

Povodom Dana branitelja Požeško-slavonske županije, županica Jozić pozvala je na zajedništvo i ustrajnost u ostvarenju Hrvatske kakvom su je sanjali i nastavili sanjati hrvatski branitelji.

- Devedesetih godina prošlog stoljeća ispisivala se povijest i ostvarila se tisućljetna težnja hrvatskog naroda o samostalnosti. Dionici toga vremena ste vi, svi znani i neznani hrvatski branitelji, koji ste u tim teškim vremenima rađanja naše Hrvatske stali na branik Domovine. Vi koji danas stojite ovdje postrojeni srca punih ponosa na djelo oslobođenja vojarne koje ste ostvarili. Na ostvarenju tisućljetne težnje hrvatskog naroda za punom suverenosti možemo zahvaliti svima vama koji ste u danima ponosa i slave s puno odvažnosti, hrabrosti i ljubavi stali u obranu Domovine. Naša je dužnost i danas čuvati spomen na te dane i prisjećati se svih onih koji su sebe stavili na raspolaganje Lijepoj našoj. S posebnim pijetetom prisjećajmo se svih onih koji su svoje živote utkali u temelje samostalne i suverene Republike Hrvatske, ali i žrtve koje su podnijele njihove obitelji - rekla je županica.

U ime ministra obrane i u svoje osobno ime okupljenima se obratio i Dalibor Bajči, voditelj područnog odjela za poslove obrane Osijek.

- Kad vam bude teško i ne budete znali što ćete, slijedite primjer ovih hrabrih ljudi ovdje i put generacije koja je jedina u hrvatskoj povijesti stvorila Domovinu, iako je prije nje i nas zasigurno bilo i boljih i jačih i većih. Zahvaljujem vam se još jedanput za sve što ste učinili u Domovinskome ratu i hvala vam što čuvate uspomenu na Domovinski rat, a onima koji su položili svoje živote u temelje Hrvatske neka je vječna slava i hvala - rekao je Bajči.

Zahvalu hrvatskim braniteljima i obiteljima nestalih i poginulih hrvatskih branitelja u svoje osobno ime i u ime ministra hrvatskih branitelja uputio je i predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranak Pakrac-Lipik, Miroslav Vacek.

- S pravom možemo reći da smo u tim teškim trenutcima bili jedno od najuspješnijih bojišta u Republici Hrvatskoj i to svima vama daje za pravo da budete ponosni što ste kao dionici tog vremena učinili za svoj narod i svoju zemlju, a ja vam s ponosom čestitam Dan hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije – rekao je Vacek.

Na samome kraju svečanosti uslijedila je sveta misa u vojnoj kapelici svetog Ivana Krstitelja za sve poginule i nestale hrvatske branitelje.