Utorak, 27 Lipanj 2023 11:40

U Kaptolu održano stručno predavanje Nade Prkačin „Kaptol 1941. - 1945. – Dokumenti“

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Požegi u općinskoj vijećnici Općine Kaptol, doktorantica na poslijediplomskom doktorskom studiju Fakulteta hrvatskih studija Nada Prkačin održala je predavanje pod nazivom „Kaptol 1941. - 1945. - Dokumenti“, kojemu su uz predsjednicu Matice hrvatske požeškog ogranka Anitu Katić prisustvovali i zamjenik županice Ferdinand Troha te načelnik Općine Kaptol Mile Pavičić.

Kakav je bio život u Općini Kaptol u doba NDH i s kojim se izazovima nosila Općina Kaptol svjedoče sačuvani dokumenti. Zbrinjavanje izbjeglica iz Bosne i Hercegovine, Dalmacije i drugih ratom zahvaćenih krajeva, nestašica mnogih prehrambenih proizvoda, borba s bolestima od čijih posljedica su najviše umirala djeca, odlasci na bojišnice, ideološke podjele među stanovništvom – neke su od pojava o kojima se govorilo na predavanju.

Anita Katić, predsjednica Matice hrvatske požeškog Ogranka ukratko je sve prisutne upoznala s biografijom autorice koja je pohađala osnovnu školu u Kaptolu, jer je živjela u obližnjim Novim Bešincima. „Nakon završenog fakulteta Nada Prkačin radila je kao novinarka i urednica na požeškom radiju, a dugo godina na HTV-u i kasnije na Laudato TV. Snimila je nekoliko dokumentarnih filmova, napisala nekoliko knjiga i aktivna je u istraživanju vremena NDH te brojnih događanja iz tog vremena.“ – rekla je predsjednica Katić.

Predavačica Nada Prkačin istaknula je kako je na ideju bavljenja poviješću NDH, odnosno vremena od 1941. do 1945. godine došla iz razloga jer je uvidjela da se to razdoblje često preskače.

„Ne znam zašto je tako, kao da se ljudi boje govoriti o tome. Moj prijatelj Pero Šola iz Đakova skrenuo mi je pažnju na to da zapravo ima jako puno dokumenata o tom vremenu. Zbog same teme koju sam željela proučavati odlučila sam se i na doktorat. Ne zbog doktorata, nego baš zbog teme kojoj sam željela dati na težini. Shvatila da je to razdoblje poprilično nepoznato, a da sam naišla na toliko dokumenata da nisam znala od kuda krenuti. Htjela sam obuhvatiti sve, ali uglavnom s naglaskom na civilni život ljudi u tom vremenu.“ – rekla je Nada Prkačin istaknuvši da je još kao novinarka 1991. godine u Osijeku pratila upravo ne vojni, nego civilni segment iz vremena Domovinskog rata.

„Tada sam vidjela da je tema preširoka pa sam je odlučila suziti na temu izbjeglica iz BiH, ali u Kotaru Požega koji je tada bio u sastavu Velike župe Livac - Zapolje sa sjedištem u Gradišci koja se sastojala od 8 kotareva. Općina Kaptol tada je bila jedna od 12 općina u Kotaru Požega.“ – istaknula je autorica Prkačin.

Izvor fotografija: pozeska-kronika.hr