Subota, 20 Svibanj 2023 10:57

U Požegi obilježen Dan plavih irisa posvećen osobama oboljelima od raka debelog crijeva

U organizaciji Zavoda za javno zdravstvo, Udruge ILCO i županijske podružnice Lige protiv raka i ove godine ispred Gradskog muzeja Požega održana je javnozdravstvena akcija povodom Dana plavih irisa, koju je uz brojne građane došao podržati i zamjenik županice Ferdinand Troha.

Plavi irisi i plava vrpca simboliziraju borbu protiv raka debelog crijeva, a cilj ove akcije upravo je podizanje razine svijesti o važnosti ranog otkrivanja ovoga raka. Prema dostupnim podacima ovaj drugi po učestalosti rak kod osoba oba spola rano se otkriva tek u oko 18 posto pacijenata.

Tajnik Lige protiv raka dr. Nikola Gotovac ovom prigodom istaknuo je kako u Požeško-slavonskoj županiji imaju više od 50 pacijenata godišnje jer je rak debelog crijeva postao najčešći rak u našoj populaciji. „U OŽB Požega imamo kompletnu infrastrukturu za dijagnostiku i liječenje. Prava je šteta da se manje od 20 posto ljudi odazove testiranju, a također još je veća šteta da više od 80 posto ljudi dođe kada je već gotovo zadnji čas. Mi dakle možemo pacijente uspješno liječiti, ali je potrebno da pacijent dođe na vrijeme, a tu su ključni testovi koji su omogućeni kroz Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva.“ - naglasio je dr. Gotovac.

Građanima su dijeljeni promotivni materijali i plavi irisi, a organizatori su pozvali sve sugrađanke i sugrađane da se uključe u Nacionalni program ranog otkrivanja raka te da se redovito kontroliraju.

Zamjenik požeško-slavonske županice rekao je kako je ovo vrijedna akcija te kako je zaista potrebno upozoravati građane na opasnosti od raka debelog crijeva. „Pozvao bih naše sugrađanke i sugrađane da se odazovu testiranju kako bi se na vrijeme prepoznalo, ako se ima što prepoznati te pravovremeno reagiralo. A tada su i prognoze puno bolje na dobrobit pacijenata, njihovih obitelji i u konačnici na dobrobit zdravlja cijele zajednice.” - istaknuo je Ferdinand Troha.

Izvor fotografija: slavonski.hr