Nedjelja, 16 Travanj 2023 17:03

Održano jubilarno 25. Hercegovačko silo

U organizaciji Zavičajne udruge Herceg Stjepan, u svečanoj dvorani „Avia“ u Velikoj održano je 25. Hercegovačko silo koje je okupilo oko 400 uzvanika i njihovih gostiju među kojima su bili i ministar pravosuđa i uprave RH Ivan Malenica, gradonačelnica Grada Pleternice Marija Šarić, gradonačelnik Grada Kutjeva Josip Budimir, zamjenik gradonačelnika Grada Požege Borislav Miličević, predsjednik Gradskog vijeća Grada Ljubuškog Tihomir Kvesić, gosti koji dolaze iz Kupresa predvođeni Ivanom Bagarićem, kao i županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić koja je ujedno prigodnim riječima i otvorila ovogodišnje Silo.

„Pozdravljam vas u ponosnoj županiji koja se spominje još od 1210. godine i koju je uistinu pratila burna, ali ponosna povijest. Povijest koju su ispisali i ljudi koji su u vremenima prije više od 7 desetljeća došli na područje plodne Slavonije. Oni su ovdje ostvarili svoje obitelji, postali uvaženi članovi zajednice, poduzetnici i obrtnici, poljoprivrednici i ljudi koji su uistinu ovdje ostavili traga.“ - rekla je županica te istaknula kako je za Slavoniju i za hrvatski narod posebno važno to da nitko nikada nije prekinuo veze s područjem iz kojeg dolazi.

„Kada je krenula pjesma „Dođi da vidiš, dođi da se diviš“, u očima nekih ljudi vidjela sam suze. Vidjela sam onaj slavonski ponos koji je ovdje pomalo izrastao, ali i poveznicu s rodnom grudom, s Hercegovinom. Čuvajmo svoje običaje, budimo u ovoj bogatoj Slavoniji dio ove lijepe zajednice.“ - rekla je županica Jozić.

Uz tradicionalnu hercegovačku glazbu, nastup HKUD-a “sv. Ante” Ljubuški zajedno s Dream Team Prijatelji Ljubuški, degustaciju vina vinara Požeško-slavonske županije, svi prisutni mogli su uživati i u tradicionalnim hercegovačkim specijalitetima, a ovom prigodom sve okupljene pozdravio je i Vlado Boban, predsjednik Zavičajne udruge Herceg Stjepan.

„Drago mi je da smo opet na okupu i što ste se večeras odazvali od Ljubuškog, Kupresa, pa sve do Zagreba, Velike, Kutjeva i svih naših mjesta u Hrvatskoj. Zahvaljujem Kulturno-umjetničkom društvu iz Ljubuškog što su došli kako bi bili s nama i uveličali ovaj naš događaj. Ono što je najbitnije je zajedništvo koje imamo, ali kao i svake godine do sada, i ove godine pomažemo nekome, a radi se o djevojčici iz Velike koja nažalost boluje od leukemije i sve ono što ostane od ovog Sila, dati ćemo za pomoć u njezinom liječenju.“ - rekao je Vlado Boban.

Prvo Hercegovačko silo održano je 1997. godine u Pleternici, nakon čega je osnovana Udruga „Herceg Stjepan”, a ovogodišnja priznanja za doprinos radu Udruge te aktivnostima u njoj dodijeljena su Radoslavu Galiću i Boži Bokšiću.

Izvor fotografija: rva.hr