Četvrtak, 16 Ožujak 2023 08:02

Predstavljena Monografija “Nova zgrada, nova knjižnica”

Povodom druge obljetnice rada novoobnovljene požeške knjižnice, svečano je predstavljena monografija “Nova zgrada, nova knjižnica”. Monografija prikazuje Gradsku knjižnicu Požega kao u zrcalu – prostorno, kadrovski i organizacijski blagoslovljenu, suvremenu, kreativnu i inovativnu.

Predstavljanju Monografije prisustvovali su načelnica Sektora za arhivsku, knjižničnu i muzejsku djelatnost pri Ministarstvu kulture i medija Republike Hrvatske Irena Glavić Perčin, zamjenik županice Požeško-slavonske županije Ferdinand Troha, gradonačelnik Grada Požege dr.sc. Željko Glavić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grad Požege Maja Petrović te djelatnici Gradske knjižnice Požega i brojni gosti – ravnatelji županijskih matičnih knjižnica i voditelji matičnih razvojnih službi, predstavnici narodnih knjižnica iz Požeško-slavonske županije, suradnici i volonteri Gradske knjižnice Požega te korisnici Gradske knjižnice Požega.

Monografija se sastoji od triju glavnih sadržajnih cjelina od kojih se prva odnosi na temu obnove i dogradnje zgrade Prve požeške štedionice, druga na razvoj koncepta nove knjižnice, a u trećoj su predstavljeni odjeli, galerije i dvorane u funkcionalnom smislu. Na više od 300 stranica može se pronaći brojni sadržaj, a ista je autorstvo dvojice stručnjaka, dvije recenzentice te čak osam djelatnica Knjižnice, no i nekoliko fotografa i većeg broja korisnika.

Autori članaka u monografiji su arhitekt Boris Vučić Šneperger, pročelnik Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture i medija u Požegi Žarko Španiček, djelatnice Gradske knjižnice Požega: Aleksandra Šutalo, Dijana Klarić, Mirjana Franculić, Bernarda Pirović, Ivana Maričević, Inga Devčić, Mirna Obradović i Snježana Poljak, a glavna urednica publikacije je Aleksandra Šutalo. Recenzentice su, knjižničarske savjetnice Dunja Marija Gabriel i Liljana Vugrinec.

“S osobitim ponosom i zadovoljstvom danas sam ovdje, povodom predstavljanja Monografije nakon dvije godine rada knjižnice u novim uvjetima. Nakon opsežnog zahvata koji je trajao više od 15 godina i kojim je knjižnica obnovljena, restaurirana, dograđena te dobila ovaj današnji impresivni izgled i značaj. U samom naslovu monografije stoji dokaz da je sve ovo što se događalo u tih 15 godina vrijedilo. Jer ovo nije samo jedna lijepa zgrada koja je napravljena kao moderna knjižnica, ovdje je i ogroman trud i znanje ljudi koji su to radili i ljudi koji rade u Knjižnici. Ovo je danas doista jedan reprezentativni, kulturni, društveni centar grada Požege,” rekao je gradonačelnik Željko Glavić.

Izvor: slavonski.hr