Ponedjeljak, 06 Veljača 2023 10:49

„Dan crvenih haljina“ obilježen u kompleksu Toplica Lipik

U konferencijskoj dvorani „Quella“ smještenoj unutar kompleksa Toplica Lipik održan je stručni skup u prigodi provođenja javnozdravstvene kampanje „Dan crvenih haljina“, kampanje koja upozorava na specifičnosti moždanog udara kod žena. Ovaj tradicionalni događaj Toplice Lipik organiziraju već pet godina za redom u partnerstvu s Palijativnim timom LiPa te u sklopu projekta „U korak sa zdravim životom“.

Ukupna vrijednost projekta je oko 60.680 eura, a financira se sredstvima Europske unije kroz Promociju zdravlja i prevenciju bolesti – faza 2. Opći cilj projekta promicanje je zdravih navika kroz povećanje svijesti lokalnog stanovništva, zaposlenika i korisnika Toplica Lipik o mogućnostima prevencije bolesti stvarajući potencijal dobrog zdravlja ili poboljšanje oštećenog s posebnim fokusom na najzastupljenije bolesti koje se liječe u Toplicama. Projekt „U korak sa zdravim životom“ započeo je u lipnju 2022. godine, a trajat će do kraja srpnja 2023. godine.

Povodom Svjetskog dana moždanog udara snimljena su tri kratka preventivna videa o prevenciji, prepoznavanju simptoma i mogućnostima rehabilitacije, a koji su prikazani na navedenom stručnom skupu.

Zamjenik ravnatelja Toplica Lipik, dr. Ivan Pavao Čevizović, obratio se prisutnima na samome početku skupa poželjevši svima dobrodošlicu i ugodan boravak u Lipiku, dok je profesorica psihologije Nataša Major, kao dugogodišnja suradnica u provedbi kampanje „Dan crvenih haljina“, ovom prigodom istaknula kako se održavanjem ovakvih kampanja radi izuzetno velika i važna stvar, a to je osvještavanje ljudi iz našeg okruženja te pružanje novih mogućnosti i ideja o poboljšanju ljudi u zajednici.

Prof. prim. dr. sc. Silva Butković Soldo, koja od početka sudjeluje u obilježavanju „Dana crvenih haljina“ dajući stručni doprinos kampanji, u svojem obraćanju naglasila je da joj je zadovoljstvo što Grad Lipik ide u pravome smjeru. „Od 2013. godine Toplice Lipik nastavna su baza Medicinskog fakulteta u Osijeku, kao i osječkog fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo. Čast mi je biti uključena u sve aktivnosti, a drago mi je i što su prethodne aktivnosti prepoznate te rezultiraju i u ovom projektu. Također, „Dan crvenih haljina“ obilježavamo na najboljem mogućem mjestu jer se u Toplicama Lipik dugi niz godina provodi rehabilitacija neuroloških bolesnika, posebno onih s moždanim udarom.“ - rekla je prof. Butković.

Između ostalih, čestitke na trudu i plemenitoj namjeri da se osvijesti opasnost od moždanog udara te promovira prevencija i zdravi način života, organizatorima je uputio i zamjenik županice Požeško-slavonske županije Ferdinand Troha.

Izvor fotografija: compas.com.hr