Petak, 30 Prosinac 2022 09:58

Prisjećanje na poginule branitelje u akciji Alfa

Dana 29. prosinca 1991. godine u Pakračkim vinogradima poginuli su zamjenik zapovjednika 76. samostalnog bataljuna Pakrac Marijan Kulhavi – Foka i šest pripadnika 55. samostalnog bataljuna Bjelovar. Akcija Alfa završila je porazom hrvatskih snaga, a stupanjem na snagu Sarajevskog primirja - 03. siječnja 1992. prekinuta su daljnja djelovanja, sve do Bljeska kada je oslobođena cijela zapadna Slavonija.

Povodom 31. obljetnice pogibije Marijana Kulhavija - Foke i šestorice njegovih suboraca iz Bjelovara tijekom oslobodilačke akcije „Alfa“ u istočnim pakračkim vinogradima, 22. memorijalna trka „Fokinom stazom 1991.“, na startu ispred kuće obitelji Kulhavi na Maloj Krndiji okupila je 40 trkača, uglavnom članove atletskih klubova, pripadnike Udruge maratonaca SMŽ „Heroji ne umiru“ i Udruge maratonaca VPŽ „Glasnici istine“ te rekreativce koji su se i ove godine odazvali pozivu inicijatora memorijalne trke i Fokinog prijatelja, hrvatskog branitelja i maratonca Duška Štrbca, a stigli su iz Zagreba, Pakraca, Lipika, Kutine, Slatine, Orahovice, Slavonskog Broda, Karlovca, Splita, Vodica te brojnih drugih mjesta diljem Republike Hrvatske.

U spomen stradalima, pored spomen obilježja gdje su poginuli u pakračkim vinogradima, paljenjem svijeća, polaganjem vijenaca i komemorativnim prisjećanjem odana je počast hrvatskim vitezovima. Uz članove obitelji počast su odali i predstavnici Udruge roditelja poginulih hrvatskih branitelja Bjelovar, izaslanik ministra hrvatskih branitelja i voditelj Područne jedinice Požega Ministarstva hrvatskih branitelja Jozo Katić, izaslanik ministra obrane i voditelj Područnog odjela za poslove obrane Osijek Dalibor Bajči, zamjenik županice Požeško-slavonske županije Ferdinand Troha, delegacija Bjelovarsko-bilogorske županije, Grada Bjelovara i braniteljskih udruga iz Bjelovara na čelu s Mladenom Sabolovićem, Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata BBŽ, bjelovarski suborci iz izvidničkog voda „Čukovi“, načelnik Policijske postaje Pakrac Robert Hrastić, zajednička delegacija gradova Pakraca i Lipika te Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Pakraca i Lipika predvođena predsjednikom pakračkog Gradskog vijeća Miroslavom Ivančićem, kao i brojni prijatelji poginulih branitelja.

Prije same komemoracije u pakračkoj župnoj crkvi Uznesenja BDM održana je sveta misa koju je za poginule hrvatske branitelje predvodio vlč. Jozo Zorić, a ovom prigodom održan je 27. braniteljski pohod „Fokinom stazom“ na Omanovac koji svake godine pohode njegovi suborci i prijatelji s Male Krndije.

Izvor: compas.com.hr