Subota, 10 Prosinac 2022 12:47

Obilježena 100. godišnjica postojanja Centra za pružanje usluga u zajednici Lipik

CPUZ Lipik ustanova je koja pruža usluge za djecu i mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi za područje Požeško-slavonske županije, kao i za potrebe drugih županija. U svojih 100 godina dom je bio sigurnost tisućama djece, mjesto smjeha, utjehe i igre. Svečanost obilježavanja 100. godišnjice postojanja Centra bila je prigoda i za promociju monografije »100 godina Dječjeg doma Lipik« koju su predstavili njezini autori Mario Barać i Stjepan Benković. Unatoč spaljenoj arhivi tijekom Domovinskog rata, svoju stogodišnju povijest uspjeli su obnoviti kroz Fotomonografiju koja je, kako se moglo čuti, jedna od rijetkih knjiga koja raspolaže povijesnim podacima o razvoju socijalne skrbi u Hrvatskoj iz domene domova za djecu.

Među brojnim uvaženim gostima i uzvanicima koji su prisustvovali svečanosti ove značajne obljetnice bili su Marija Barilić, ravnateljica Uprave za obitelj i socijalnu politiku pri resornom Ministarstvu sa svojim suradnicima, dr. Marica Topić, inicijatorica obnove doma 1993. godine, zamjenik žuapnice Požeško-slavonske županije Ferdinand Troha, gradonačelnik Lipika Vinko Kasana, predsjednik lipičkog Gradskog vijeća Slobodan Katunar, predsjednica Upravnog vijeća CPUZ-a Jadranka Šimunović Katunar s članovima Upravnog vijeća, predstavnici braniteljske populacije, čelni ljudi ustanova i tvrtki, kao i brojni donatori, ali i nekadašnji štićenici.

Dom je kroz svoju stogodišnju povijest nekoliko puta mijenjao oblike skrbi prema djeci, od oporavilišta za bolesnu djecu koja su dolazila u Toplice Lipik - bolnicu, smještaja nekoliko stotina ratne siročadi nakon II. Svjetskog rata, klasičnog smještaja djece i popunjenih kapaciteta, preko transformacije dijela svojih usluga u potrebe uže i šire lokalne zajednice, pa sve do osiguravanja usluge žurnog smještaja djece i značajnijeg širenja izvaninstitucijskih usluga.

Ravnatelj lipičkog Centra za pružanje usluga u zajednici Ivan Pušćenik istaknuo je ponos i poniznost što ima priliku i čast biti domaćin ove obljetnice kao ogledalo rada ustanove. „Ogledalo rada svih ljudi i štićenika, tisuća i tisuća njih koji su ovdje i ostavili i pronašli svoj život, podijelili i dobili ljubav, gdje radno vrijeme nije imalo ograničenje, gdje je svaka topla riječ itekako vrijedila, a strpljenje izmislilo nove granice. Ovdje se nije radio „posao”, ovdje se živio život, ovdje se događao život, svaki dan, stotinu godina.“ - rekao je ravnatelj doma istaknuvši kako su djeca uvijek samo djeca, bez obzira na nacionalnu pripadnost, vjeroispovijest, boju kože, jezik kojim govore.

Lipički Centar za pružanje usluga u zajednici svoje socijalne usluge pruža djeci, obiteljima i starijim osobama te je trenutno dom za 40 djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi.

„Ovaj dom stotinu je godina primjer svega dobroga. Nikada se nije skrivao, nikada u ovih 100 godina nije mislio samo na sebe već uvijek i isključivo na potrebe djece, sustava, socijalne skrbi, društva. Iza ovoga doma ostale su mnoge države, mnoge politike i mnogi ratovi i zbog toga ova ustanova zaslužuje ogromno i iskreno poštovanje. Kada je bilo potrebno u određenom trenutku skrbili smo i za 350 djece, imali smo svoje farme, polja i voćnjake. Ovaj simbol zajedništva i tolerancije pogodila je i prva granata ispaljena na Lipik 19. kolovoza 1991. godine, a zahvaljujući prvenstveno pukovniku Cooku, dr. Marici Topić te bivšem ravnatelju Goranu Niklesu i danas smo ovdje. Naposljetku, preživjeli smo transformaciju sustava socijalne skrbi i danas kao moderna ustanova ispunjavamo sve potrebe resornog Ministarstva, sustava socijalne skrbi i što je najbitnije, djece u potrebi.“ - naglasio je ravnatelj Pušćenik.

Gotovo 80 % korisnika i usluga CPUZ Lipik pruža na terenu, u obitelji korisnika, čime dostižu ciljeve politike socijalne skrbi i procesa deinstitucionalizacije. Ujedno, iza domova Zagreb, Split i Osijek, skrbe za najviše djece na smještaju u Hrvatskoj, čime dokazuju da ne mogu biti toliko mali, koliko puno toga mogu napraviti i koliko mogu pokriti potreba.

Lipički gradonačelnik Vinko Kasana u svojem govoru istaknuo je kako je izuzetno ponosan na Dječji dom u Lipiku i njegovu stoljetnu tradiciju. “Ovdje je utkano puno ljubavi i svugdje se osjeti samo pozitivno ozračje. Smatram da ste na najbolji mogući način prikazali sve ono što ovaj dom predstavlja za Lipik, za njegove bivše i sadašnje štićenike, za njegove zaposlenike i sve sugrađane. Tu su prikazani svi oni ljudi velikog srca koji su obilježili ovu stoljetnu tradiciju i koji su dali dio sebe u sve to. Na tome vam čestitam i zahvaljujem.“ - rekao je gradonačelnik Kasana.

Zamjenik županice Ferdinand Troha obrativši se bivšim i sadašnjim korisnicima Doma rekao je kako su nas poučili što je to ljubav i koje su to vrijednosti života, a koje su im usadili njihovi odgajatelji.

„Draga djeco, dragi djelatnici Doma u Lipiku, radite tako i dalje i neka vam svi dani budu ispunjeni ovakvom dobrotom kakvoj smo ovom prigodom mogli i svjedočiti.“ - rekao je Troha.

Izvor fotografija: compas.com.hr