Ponedjeljak, 13 Lipanj 2022 09:57

Antunovski koncert u požeškoj Katedrali

U prigodi blagdana sv. Antuna Padovanskog i imendana požeškog biskupa msgr.dr. Antuna Škvorčevića, u požeškoj Katedrali sv. Terezije Avilske održan je tradicionalni svečani „Antunovski koncert“ kojemu su prisustvovali đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit Đuro Hranić, đakovačko-osječki pomoćni biskup Ivan Ćurić, županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić, požeški gradonačelnik Željko Glavić, te brojni ljubitelji sakralne glazbe.

Na programu su nastupili Katedralni zbor, komorni orkestar i solisti pod vodstvom dirigenta Josipa Prajza, a izveli su djela W. A. Mozarta, J. Haydna, A. Brucknera, Ch. Gounoda, G. F. Händela, O. Respighia i drugih skladatelja.

Na kraju svečanoga koncerta biskup Škvorčević uputio je nazočnima prigodnu riječ rekavši kako nas svakodnevica svojim zbivanjima smješta na različite razine postojanja, počesto niske, mračne i neuspješne.

„Glazba nas je večeras uzdigla na onu visoku stranu kojoj po čežnjama srca pripadamo. Kad je čovjek glazbom ponesen onamo gdje je njegovo pravo biće, osjetimo se ispunjeni, svijetli, snažni.“ – rekao je biskup te istaknuo kako je silno impresioniran kada susretne glazbenike.

„Oni, naime, iz svojih instrumenta, mrtvih predmeta, izvedu glazbu od koje nam zastaje dah. Slično se događa i s nama ljudima, koji smo poput nekog instrumenta. Tek kad se u vjeri predamo Bogu, najboljem sviraču, on od našeg života može izvesti glazbu koja seže u vječnost.“ – istaknuo je biskup Škvorčević u svome obraćanju te svim izvođačima i slušateljima koncerta poželio blagoslovljen blagdan sv. Antuna Padovanskog.

Izvor tekst i fotografija: PSŽ/Požeška biskupija