Petak, 27 Svibanj 2022 17:56

HUB Startup inkubator i akcelerator umjetne inteligencije Lipik – Jozić: „Ovaj projekt zasigurno će gospodarski izmijeniti sliku Požeško-slavonske županije, ali i šire“

Grad Lipik ponovno je pokazao kako se poticanjem poslovnog okruženja koje se temelji na inovacijama, novim tehnologijama i ICT rješenjima u prekograničnom području postižu vrhunski rezultati. Upravo je to cilj projekta koji svojim doprinosom održivom i konkurentnom gospodarskom razvoju, stavlja grad Lipik na visoku ljestvicu jednog od pravih IT gradova.

Dana 27. svibnja, svečano je otvoren Startup inkubator i akcelerator umjetne inteligencije Lipik, sufinanciran iz programa Interreg IPA CBC Croatia-Bosnia and Herzegovina-Montenegro prekogranične suradnje, a uspostavljen je u sklopu projekta „Development through DIH in Gradiška, Daruvar, Lipik and Kotor“. Projekt je započeo 01. kolovoza 2020. godine, a trajat će do 31. srpnja 2022. godine. Njegova ukupna vrijednost je 1.487.795,35 EUR, a vrijednost projekta za Grad Lipik iznosi 502.563 EUR.

Svečanom otvorenju, uz brojne uzvanike, prisustvovali su izaslanica predsjednika Vlade RH i županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić, izaslanik ministrice regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i ravnatelj uprave za financije i informacijsko-telekomunikacijske sustave u ministarstvu Davor Huška, državni tajnik Središnjeg ureda za razvoj digitalnog društva Bernard Gršić, gradonačelnik Grada Lipika Vinko Kasana, partneri na prekograničnom projektu iz Grada Daruvara i Nove Gradiške, izaslanik župana Bjelovarsko-bilogorske županije i pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu BBŽ, kao i brojni izaslanici prijateljskih gradova i općina, te brojni nositelji startupova i polaznici školovanja za programere na području umjetne inteligencije.

Projekt Centra umjetne inteligencije Lipik, početkom 2021. godine pokrenut je zajedničkom suradnjom Požeško-slavonske županije i Grada Lipika, a u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje 01. travnja prošle godine započelo je šestomjesečno školovanje za programere na području umjetne inteligencije u Lipiku. U dvije generacije mladih programera do sada je školovano 45 mladih ljudi.

Svečanim otvorenjem Startup inkubatora i akceleratora umjetne inteligencije već od sljedećeg tjedna krenut će novi program školovanja startupova pod nazivom Startup akademija, a inkubator će pružati smještaj i mentorsku podršku tvrtkama koje se bave programiranjem i umjetnom inteligencijom.

Ovom prigodom, u svome obraćanju, gradonačelnik Lipika Vinko Kasana prisjetio se samih početaka pokretanja Centra umjetne inteligencije te istaknuo kako u Lipik dolaze mladi obrazovani ljudi iz cijele Hrvatske te ovdje ostaju, otvaraju svoje tvrtke i ispunjavaju svoje ambicije, a Grad Lipik im u tome pruža punu potporu.

„Zahvaljujem Vladi Republike Hrvatske, Požeško-slavonskoj županiji, Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, te svim onim divnim ljudima koji od samih početaka pružaju podršku ovom lipičkom projektu.“ - rekao je gradonačelnik Kasana.

Dejan Iličić, voditelj Centra umjetne inteligencije rekao je kako se u novim prostorima Startup inkubatora i akceleratora umjetne inteligencije želi stvoriti sustav odnosno zajednica ljudi koji na neki način slično razmišljaju i stvaraju te će se i u budućnosti baviti ovom djelatnošću.

„U samim počecima njihova poslovanja bit će im omogućeno početno financiranje do jedne faze u kojoj će oni sami stvoriti određeni proizvod koji će se dalje razvijati, a shodno tome i imati određene investitore.“ – rekao je Iličić.

Državni tajnik Središnjeg ureda za razvoj digitalnog društva Bernard Gršić istaknuo je da Lipik uvijek ističe kao jedan lijepi primjer toga kako se može, zna i treba raditi.

„Digitalne tehnologije naša su stvarnost, a poznata je činjenica da nam nedostaje stručnjaka iz tog područja. Ove moderne tehnologije izvrstan su alat razvoju gospodarstva za razvoj javne uprave, a u sinergiji s inovacijama, znanošću i akademskim sektorom stvaraju jednu okosnicu razvoja našeg društva.“ – rekao je državni tajnik Gršić.

Davor Huška, izaslanik ministrice regionalnoga razvoja i fondova Europske unije te ravnatelj uprave za financije i informacijsko-telekomunikacijske sustave pri ministarstvu, rekao je kako je neupitna podrška resornog ministarstva projektima koji se provode u Lipiku.

U svojstvu izaslanice predsjednika Vlade RH, požeško-slavonska županica Antonija Jozić ovom prigodom s ponosom je naglasila kako projekt Centra umjetne inteligencije nadilazi granice ne samo Lipika nego i cijele županije.

„Možda nismo ni svjesni svega što se ovdje zapravo stvara, ali sigurno je da će ovaj projekt gospodarski izmijeniti sliku Požeško-slavonske županije, ali i šire. Digitalne tehnologije i sve ono što nas čeka u ovom programskom razdoblju zasigurno je bila smjernica svima onima koji su razmišljali kako je ovaj projekt najbolje uklopiti i kako pronaći načina za njegovo financiranje.“ - rekla je županica Jozić čestitavši svima koji su sudjelovali u ovom hvalevrijednom projektu.

„Sve županijske jedinice lokalne samouprave rade na razvoju gospodarstva, a to se vidi iz podataka da je u našoj županiji unatrag godinu dana povećan broj zaposlenih osoba. Unatoč pandemiji i svim nepogodama s kojima smo se susretali, naša županija ima 300 radnih mjesta više u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Sada dolaze na vidjelo rezultati svih poduhvata i investicija koje su provodile jedinice lokalne samouprave.“ – istaknula je županica.

Izvor fotografija: compas.com.hr