Subota, 05 Veljača 2022 10:04

Premijera predstave “Tena - kronika raspada jedne ljepote”

Na zadovoljstvo mnogobrojne publike sinoć je u Gradskom kazalištu Požega održana premijera predstave „Tena - kronika raspada jedne ljepote“ koja je nastala u zajedničkoj koprodukciji pet kazališta: Gradsko kazalište Joza Ivakić Vinkovci, Kazalište Gavella iz Zagreba, Ludens teatra iz Koprivnice, Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar te Gradskog kazališta Požega, a premijeri je prisustvovao i zamjenik županice Ferdinand Troha.

Predstava “Tena- kronika raspada jedne ljepote” nastala je prema tekstu Josipa Kozarca, u dramatizaciji Borislava Vujčića i režiji Dražena Ferenčine, a u predstavi glume: Matea Marušić, Filip Šovagović, Ivan Grčić, Davor Svedružić, Vedran Dakić, Vladimir Andrić, Selena Andrić, Martina Stjepanović, Areta Ćurković, Ivica Lučić i Zorko Bagić.

Jednu od najboljih Kozarčevih pripovjedaka, klasik hrvatske književnosti, dramatizirao je Borislav Vujičić dodajući realističnim prizorima mračne nijanse zloslutne bajkovitosti i simbolike, a redatelj Ferenčina prožeo je kultnu lektiru duhom koji joj, na kazališnim daskama, daje novi život u novom vremenu. Slavonski mentalitet, snaga samouništenja i konkretna ekonomska i društvena situacija zgusnuta je oko kanonskog lika Tene koju maestralno donosi višestruko nagrađivana vinkovačka glumica Matea Marušić.

Izvor fotografija: Slavonski.hr