Ponedjeljak, 14 Listopad 2019 08:08

Obilježena 110. obljetnica Dobrovoljnog vatrogasnog društva Buk

„Društvo je imalo 59 utemeljitelja, 350 operativaca i ukupno 600 ljudi kroz sve godine.“ - istaknuo je u povijesnom prikazu o Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Buk na svečanoj proslavi 110 godina rada njegov predsjednik Vinko Jušić i dodao da su kroz prvih desetak godina nakon osnivanja gradili spremište, zatim do 1939. godine dom, a taj je objekt nakon domovinskog rata temeljito uređen, te sada slijedi energetsku obnovu.

Danas društvo ima 123 člana, od čega je 27 operativnih, 62 pričuvna, te 25 mladeži i podmlatka. Za ovu prigodu članovi ovdašnje Udruge „Tomo Perić“ ukrasili su ulice sela državnim zastavama.

Proslava, kojoj su pokrovitelji Požeško-slavonska županija i grad Pleternica, započela je svetom misom koju je predvodio bučki župnik vlč. Slavko Starčević, a nastavljena otvaranjem izložbe likovnih i literarnih radova o vatrogastvu u područnoj školi „Tomo Perić“. Uslijedila je združena taktička vježba gašenja zamišljenog požara uz nastup vatrogasnih postrojbi pleterničkog kraja.

Predsjednik Vatrogasne zajednice Požeško-slavonske županije Željko Petrović i Požeštine Josip Ašenbrener čestitali su jubilej i uručili poklone, a predstavnik Hrvatske vatrogasne zajednice(HVZ) Milan Šulker uručio je plaketu DVD-u Buk.

„Očuvana je duga tradicija od 110 godina u potrebi žitelja ovog kraja.“ – rekla je gradonačelnica Pleternice Antonija Jozić te najavila skoru obnovu doma.

„Obljetnica je povod da se sjetimo svih ljudi koji su zaslužni, te obaveza da se nastavi njihovim putem.“ – istaknuo je zamjenik požeško-slavonskog župana Željko Jakopović.

Andrija Kuba primio je priznanje HVZ za 70 godina staža u vatrogastvu, a Ivan Orlić, Josip Fridl i Vlado Dračko(posmrtno) za 50. Status vatrogasnog veterana ostvarili su primanjem pripadajućeg priznanja Ivan i Đuro Hoborka, Antun i Nikola Hel, Josip Fridl i Milan Mitrović, a zlatne medalje HVZ-a su dobili Ivan Zečević, Luka Hel i Branko Leist. Pored toga dodijeljene su priznanja i zahvalnice vatrogasnih zajednica, te ovog društva za suradnju i potporu u radu.

Izvor: pozega.eu