Petak, 23 Studeni 2018 12:42

Obilazak mjesta pripravnosti zimske službe u Požegi

Župan Alojz Tomašević u pratnji ravnatelja Županijske uprave za ceste Mije Jozaka, obišao je mjesta pripravnosti zimske službe za period 2018./2019. u Požegi.

Sukladno zakonu od 15. studenoga do 15. ožujka, zimska služba je u pripravnosti za sve moguće intervencije prilikom zimskih nepogoda. Izvoditelji radova su Zajednica ponuditelja Presoflex gradnja d.o.o. i Jurčak niskogradnja d.o.o. Požega i Pakrac su dva mjesta pripravnosti sa ukupno 474 km u Požeško-slavonskoj županiji, od toga je na području Požeštine 330 km, a u Pakracu 176 km. Sukladno tomu je napravljena dinamika i itinereri rada potrebnih jedinica za obavljanje sigurnog rada u zimskom periodu.

,,Prije par dana nam je pao prvi snijeg no nije nas zatekao nespremne, pa tako neće ni svaki sljedeći, a nadamo se da će ga biti zbog blagdanskog ugođaja i naravno poljoprivrede.  Ponosan sam i čestitam ravnatelju Županijske uprave za ceste kao i izvođačima koji su i prijašnjih godina ovaj posao obavljali na najbolji način te su zadovoljili sve potrebe naših građana. Svi kapaciteti su spremni, dovoljan broj ljudi i vozila, soli, sipine i svega što je potrebno za dobre rezultate i ove godine. '' – Alojz Tomašević.

,,Ljudi su spremni, vozila su osigurana i spremni smo za rad te očekujemo da ćemo kao i do sada završavati radove u najboljim mogućim rokovima. Sukladno praćenju vremenske prognoze zajedno sa izvoditeljima radova uvodimo stupnjeve pripravnosti u odnosu na temperature koje dobivamo od Državnog hidrometeorološkog zavoda. Najveći problemi se javljaju ujutro između 3 i 7 sati zbog velikog pada temperatura i u to vrijeme budemo u kontaktu s njima radi određivanja količine soli koje se doziraju automatski u vozilima, od 5-20 grama po metru kvadratnom. Trenutno u Požegi na zalihi imamo 150 tona soli, a u Pakracu oko 90 tona. Također imamo potrebnu sipinu koja se koristi u vrijeme kada temperature padaju ispod -6 stupnjeva te sol slabije djeluje.'' – Mijo Jozak.