Ponedjeljak, 29 Listopad 2018 11:50

Edukacija za bike vodiče u sklopu cikloturizma županije

Cikloturizam u Požeško-slavonskoj županiji kao selektivni oblik turizma dobiva sve više na važnosti. Mogućnosti i potencijala za razvoj cikloturizma ima u znatnoj mjeri. Požeško-slavonska županija obiluje ljepotama nedirnute prirode, gostoprimstvo lokalnog stanovništva i gastro specijaliteti pružaju nezaboravan doživljaj, a ceste i staze za namjenu cikloturizma prilagođene su za rekreativne i profesionalne bicikliste, jer ovaj teren pruža vožnju ravnicom, brdskim usponima, šumovitim predjelima, ovisno o fizičkoj kondiciji svakog pojedinca i o njegovim željama i potrebama s obzirom na područje koje želi upoznati. Jedan od temeljnih elemenata za ostvarenje plana cikloturizma je edukacija specijaliziranih bike vodiča, pa je Turistička zajednica Požeško-slavonske županije osmislila i provodi projekt „Razvoj cikloturizma u Požeško-slavonskoj županiji“ koji je ušao u drugu fazu. Projekt se financira sredstvima Požeško-slavonske županije i Ministarstva turizma, a u sklopu ove faze u suradnji s Istarskom turističkom razvojnom agencijom organizirali su edukaciju za bike vodiče, koju upravo prolazi 23 kandidata s područja naše županije.

Teoretska edukacija provodi se u ugostiteljskom objektu Akademija graševine u Venju, gdje nam je Ivona Odvorčić Kahanek iz županijske Turističke zajednice pojasnila o kakvom projektu je riječ.

,,U sklopu druge faze danas je započela edukacija za bike vodiče, edukacija u trajanju od 5 dana, ukupno se radi o 50 sati teorijskog, praktičnog i terenskog rada gdje će svi polaznici dobiti licencu za bike vodiča od Hrvatskog biciklističkog saveza. Imamo 23 polaznika i raduje nas činjenica da ćemo imati bike vodiče koji će biti educirani za vođenje individualnih grupa i posjetitelja koji budu imali želju istražiti i vidjeti našu županiju na dva kotača.'' –

Sam projekt provodi Martin Čotar, europski prvak na kronometar od prije dvadesetak godina. Danas je zaposlenik Istarske razvojne turističke agencije, zadužen za vođenje i razvoj bike&outdoor proizvoda u Istarskoj županiji.

,,Ova edukacija se održava već 11 godina i u tome vremenu je educirano 400 ljudi u Hrvatskoj.

Svi su stekli kvalitetno znanje i samim time dobili više inspiracije i želje za učenjem o tome poslu te da ostanu aktivni u zajednici. Svaka zajednica pomoću ove edukacije dobije ne samo bike vodiča već i stručne ljude koji će svjesno raditi na sebi. To su također ljudi koji će raditi karte, staze, web stranice i pomoći kompletnom razvoju turizma i cikloturizma.''

Polaznici će ovog vikenda proći edukacije, a za dva tjedna polagati prvu pomoć, kartografiju, orijentaciju na terenu, vođenje gostiju, osnove fiziologije i prehrane, tehnike vožnje na terenu i poligonu.

Cikloturizam je u Istri vrlo razvijen oblik turizma, a ovakve edukacije provode već jedanaest godina. U tom razdoblju održali su više od dvadeset edukacija i ostalo im je svega nekoliko županija u kojima nisu educirali vodiče. Iz toga se izrodilo desetak malih agencija koje su u svojim krajevima ostvarile kvalitetnu uslugu te se tim putem zaposlilo tridesetak ljudi.