Petak, 05 Rujan 2014 11:47

U planu uspostava gospodarske suradnje između Požeško - slavonske županije i austrijske pokrajine Koruške

Predstavnici gospodarstva i politike Požeško - slavonske županije predvođeni županom Alojzom Tomaševićem na poziv guvernera austrijske pokrajine Koruške, dr. Petera Kaisera, protekla dva dana boravili su u Klagenfurtu, glavnom gradu pokrajine Koruška u Republici Austriji. Prvoga dana službenog posjeta župan Tomašević, predsjednik saborskog odbora za poljoprivredu i saborski zastupnik Franjo Lucić, predstavnici tvrtke Spin Valis Zdravko Jelčić, Miljenko Katranček i Marko Katranček, održali su radni sastanak sa guvernerom Koruške Kaiserom i njegovim suradnicima. Glavna tema radnog sastanka bila je uspostava suradnje između pokrajine Koruške i Požeško - slavonske županije te je na temelju toga dogovoren sastanak na kojemu će gospodarstvenici Županije i Koruške odrediti zajedničke interese i konkretizirati suradnju na gospodarskom planu. Tvrtka Spin Valis surađuje već sa nekoliko tvrtki sa područja Koruške i bilježi samo pozitivna iskustva te je kao takva vrlo dobar primjer. Koruška, u kojoj drugu etničku skupinu čine Hrvati, je jedna od devet pokrajina Republike Austrije i predvodnik je gospodarskog razvoja pogotovo u proizvodnji drvne industrije. Poznata međunaroda poduzeća imaju sjedište u Koruškoj jer izrazito cijene njihovu prilagođenu infrastrukturu, povoljnu gospodarsku i socijalnu klimu te djelotvorne mjere za unapređivanje gospodarstva. U svom obraćanju, župan Alojz Tomašević, iskazao je i podržao želju za uspostavom suradnje Požeško - slavonske županije i pokrajine Koruške pogotovo zbog njihovih iskustava sa korištenjem fondova iz EU i obnovljivim izvorima energije. Drugoga dana službenog posjeta Klagenfurtu delegacija Požeško - slavonske županije posjetila je Sajam šumartsva i drvne industrije na kojemu požeške tvrtke Spin Valis i Plamen imaju svoj izložbeni prostor. Na Sajmu su se sastali sa gradonačelnikom Klagenfurta Christianom Scheiderom i njegovim suradnicima i direktorom Sajma. Župan Tomašević uputio im je poziv za službeni posjet Požeško - slavonskoj županiji što je s njihove strane prihvaćeno te će u skorijoj budućnosti isti biti organiziran.