Ponedjeljak, 21 Srpanj 2014 12:44

U Kaptolu održano najveće događanje češke manjine u Hrvatskoj

Protekloga vikenda u Kaptolu, nakon 25 godina, ponovno je održana najveća manifestacija Čeha - Dožinky kojoj su nazočili i požeško - slavonski župan Alojz Tomašević i njegov zamjenik Željko Jakopović. Dožinky ili žetvene svečanosti okupile su 32 češka društva sa područja Republike Hrvatske koja su nazočnima kroz pjesmu i ples pokazala dio svojih običaja. Središnji dio manifestacije bila je svečana povorka ulicama Kaptola predvođena velikim žetvenim vijencem kao simbolom bogate žetve. Zatim je slijedilo dvadesetak prikaza obrade polja, sjetve i košnje žita, i alegorijska kola okićena žitom te folklorna društva Čeških beseda iz cijele Hrvatske. Nakon svečanog mimohoda uslijedio  je kulturno - umjetnički program.