Četvrtak, 12 Lipanj 2014 09:18

U Lipiku održana prva konferencija za poduzetnike

U Lipiku je, uz prisutnost župana Alojza Tomaševića, gradonačelnika Lipika Vinka Kasane, gradonačelnika Pakraca Davora Huške i gradonačelnika Preloga Ljubomira Kolareka, održana prva konferencija za poduzetnike. Tema konferencije bila je "Javna administracija u funkciji poduzetništva" na koju su poduzetnici iznosili svoja iskustva i probleme s kojima se susreću. Većina njih  smatra da su upravo javna administracija i birokracija glavna prepreka u poslovanju, a inernost predstavnika nadležnih državnih institucija vidljiva je i po tome što se nisu odazvali konferenciji kojoj je upravo cilj bio sagledavanje i rješavanje problema  u svrhu stvaranja što bolje poduzetničke klime. Župan Tomašević tom prigodom je rekao:" Upućeni smo jedni na druge i nitko ne može i ne smije biti protiv nikoga. Prioritet svih nas mora biti razvoj gospodarstva jer između dva posljednja popisa stanovništva naša županija izgubila je oko 10 posto stanovništva koji su otišli zbog nedostatka radnih mjesta. Požeško - slavonska županija svim poduzetnicima i onima koji to namjeravaju postati otvorila je svoja vrata, i mi smo tu zbog njih". Domaćin konferencije, gradonačelnik Kasana, istaknuo je jačanje razvoja poduzetništva kao svoj prvi i glavni cilj: "Prošle godine pokrenuli smo Lipičku razvojnu agenciju kao jedan konkretan potez da pomognemo poduzetnicima i sve ovo vrijeme stvar se razvija u tom pravcu. Naravno, problema je puno, vi kao poduzetnici najbolje to znate, ali mi smo ovdje prvenstveno radi vas".  Nakon uvodnih obraćanja Marija Stražičić iz Poduzetničkog centra Pakrac prezentirala je izradu Strategije razvoja Grada Lipika 2014-2020 na kojoj se radi posljednjih mjeseci. Gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek govorio je o primjerima dobre prakse u gradu Prelogu koji prednjači po broju poduzetnika i čije su poduzetničke zone gotovo pune. Na kraju konferencije održana je panel rasprava koju je vodila Vida Iličić, direktorica PC Pakrac, a gdje su poduzetnici iznosili svoje poteškoće s kojima se susreću na terenu.