Utorak, 10 Lipanj 2014 13:59

Tehnička škola u Požegi grijat će se i geotermalnom energijom

U sklopu IPA IIIC projekta znanstvenici Fakulteta strojarstva i brodogradnje iz Zagreba u suradnji sa Hrvatskim geološkim institutom provode istraživanja u području grijanja i hlađenja izgrađenih prostora korištenjem dizalica topline. U tijeku su radovi postavljanja jedne takve dizalice na prostoru Tehničke škole u Požegi te su župan Alojz Tomašević, ravnatelj Tehničke škole Zoran Galić i voditelj projekta dr. sc. Vladimir Soldo sa Fakulteta strojarstva i brodogradnje obišli gradilište. Ravnatelj Galić pojasnio je način rada dizalice: "Dizalica topline je pomoću bušotinskih izmjenjivača topline povezana sa tlom gdje je očekivana temperatura tla oko 17 stupnjeva, na dubini 100 metara okomito. Ovom dizalicom ljeti ćemo hladiti, a zimi grijati učionicu. Ukupna vrijednost projekta je oko 500 tisuća eura za ukupno 8 projekata, a vrijednost projekta na Tehničkoj školi je 120 tisuća kuna dobivenih iz fondova EU". Župan Alojz Tomašević tom prigodom je rekao: " Bitno za napomenuti je da se ovdje radi o obnovljivim izvorima energije koji se sve više koriste. Nadam se da će ovdje postavljena dizalica topline biti dobar primjer za naše privrednike i obiteljska gospodarstva kako bi uštedama na energiji postali konkurentniji na europskom tržištu". Voditelj projekta Soldo objasnio je ciljeve istraživanja i promocije plitkih geotermalnih potencijala tla na osam karakterističnih lokacija raspodijeljenih po cijelom teritoriju Republike Hrvatske, a jedan od njih je upoznavanje i edukacija učenika i studenata sa ovakvim načinom korištenja obnovljivih izvora energije.