Nacionalna ekološka mreža i Natura 2000-Vinkovci

Dana 13. studenog 2009. godine u Velikoj županijskoj vijećnici Vukovarsko-srijemske županije s početkom u 11 sati, u organizaciji župana Vukovarsko-srijemske županije i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima VSŽ, upriličen je skup na temu: NEM (Nacionalna ekološka mreža) i NATURA 2000, a na kojem je prisustvovao i ravnatelj Javne ustanove mr.sc. Tomislav Crnjac.
Ravnatelj DZZP gosp. Davorin Marković je nazočnima objasnio što je to NEM i NATURA 2000 i što one zahtijevaju od onih koji su svojim djelovanjem usko vezani za prirodu i njezine vrijednosti. Naglasio je da ako Hrvatska želi ući u EU, prvenstveno je potrebno da se svi upoznaju sa zakonima koji su doneseni u vezi zaštite prirode i da se mora započeti s njihovom provedbom. Suradnice gosp. Markovića prikazale su zorno navedene teme svojim prezentacijama s nadom da će na taj način najlakše upoznati ljude s onim što priroda zapravo znači za nas, ali i za one koji ostaju poslije nas, te da je potrebno da mi te prirodne vrijednosti sačuvamo.

Na zadovoljstvo organizatora i svih prisutnih Skup je prošao u ugodnoj atmosferi i što je najvažnije od svega, ostvaren je glavni cilj Skupa, a to je da se svekolika javnost upozna s problematikom koja je nastala uvođenjem novih zakona o zaštiti prirode i da ti zakoni nisu donijeti da bi kočili gospodarski razvoj, nego samo da bi se, unatoč svemu, priroda sačuvala u svom najorginalnijem izvornom obliku.