Požeško-slavonska županija, Županijska 7, 34000 Požega tel. 034 290 290 e-mail. uredzupana@pszupanija.hr

Featured

Izrađena Studija o gospodarenju mineralnim sirovinama

studija_01Požeško-slavonski župan Marijan Aladrović u svom je uredu predao "Studiju potencijala i osnove gospodarenja mineralnim sirovinama na području Požeško-slavonske županije" njezinim naručiteljima, odnosno poduzećima Hrvatske šume d.d., Uprave šuma Podružnica Požega; Kamen-ingrad d.d. u stečaju, Velika; Slavonija d.o.o. Pakrac; Kamenolom Gradac d.d., Gradac Našički i Cestar d.o.o., Slavonski Brod. Studiju je izradio Hrvatski geološki institut iz Zagreba. Vrijednost investicije je 200.000 kuna.

Prostornim planom požeško-slavonske županije ("Požeško-slavonski službeni glasnik" br. 5/02 i 5A/02) – u daljem tekstu Prostorni plan županije ili PPŽ - na području obuhvata istog do sada je bilo evidentirano svega 11 polja za eksploataciju mineralnih sirovina i 8 lokacija namjenjenih za istraživanje. Za vrijeme izrade Prostornog plana županije djelokrug aktivnosti vezanih za eksploataciju mineralnih sirovina bio je u nadležnosti tadašnjeg Ureda za gospodarstvo koji je u tom periodu, također, bio u sastavu Županije. Stoga je županijski Zavod za prostorno uređenje, kao izrađivač Plana, tada -1999. godine, samo temeljem evidentiranih zahtjeva za istraživanje i evidentiranih eksploatacijskih polja čiju je evidenciju vodio i, za potrebe izrade Plana, dostavio navedeni Ured, mogao iste uvrstiti u PPŽ.

U to vrijeme se nitko od potencijalnih novih koncesionara nije prijavio, niti je tražio ili zahtijevao da se u planski dio dokumenta uvrsti neko novo eksploatacijsko polje ili istražni prostor.
Postojala je spoznaja o nizu takvih prostora koja se mogla staviti u neki oblik funkcioniranja, a isti su, temeljem usvojene studije pod nazivom "Kompleksno definiranje geoloških odnosa Slavonskog gorja s prikazom mineralnih sirovina" koju je izradio Institut za geološka istraživanja, Zagreb, 1990. god. , opisani u Prostornom planu županije.

Međutim, potrebno je naglasiti da pri izradi PPŽ-a nadležno Ministarstvo gospodarstva nije prihvatilo "stare" lokacije ako nisu imale potrebnu dokumentaciju, odnosno ako nisu bile evidentirane u službenim evidencijama Ureda za gospodrastvo već je uvjetovalo da se prije bilo kakvog novog zahvata, odnosno odobrenja za eksploatacijsko polje ili istražni prostor mora izraditi stručna podloga/rudarsko – geološka studija koja mora sadržavati: Potencijalnost mineralnih sirovina po vrstama (sukladno Zakonu o rudarstvu), prijedlog Osnove gospodarenja mineralnim sirovinama i projekt sanacije/uređenja prenamjene svakog napuštenog eksploatacijskog polja.

studija_02

Sukladno navedenom, u Odredbama za provođenje Prostornog plana Požeško – slavonske županije stoji slijedeće:

"na području Županije nije dozvoljeno otvaranje novih eksploatacijskih polja ili istražnih prostora prije donošenja stručne podloge/rudarsko – geološke studije sa studijom potencijalnosti mineralnih sirovina.

U periodu od donošenja PPŽ-a do danas uočena je velika zainteresiranost za otvaranje novih i pokretanje "starih" istražnih prostora, odnosno ekpoloatacijskih polja mineralnih sirovina na području Požeško-slavonske županije. Zahtjevi su pristizali od strane zainteresiranih tvrtki - "SLAVONIJA" d.d. Pakrac, KAMEN INGRAD d.d. u stečaju Velika, KAMENOLOM GRADAC d.d. Gradac Našički, Hrvatske šume – Požega, Cestar d.o.o. Sl.Brod i drugih.
Međutim, pozivajući se na Odredbe Prostornog plana Požeško – slavonske županije, isti nisu odobreni od strane nadležnih tijela uprave.

Iz navedenog slijedi da bez predmetne Studije nije bilo mogućnosti za otvaranjem novih ili novih-starih istražnih prostora, odnosno eksploatacijskih polja. Stoga se pristupilo dogovoru i suradnji sa zainteresiranim poduzećima u projektu izrade Studije potencijala i osnove gospodarenja mineralnim sirovinama na području Požeško-slavonske županije.

Nakon dogovorene suradnje pristupilo se potpisivanju ugovora o izradi Studije potencijala i osnove gospodarenja mineralnim sirovinama na području Požeško-slavonske županije Klasa:022-05/09-01/9, Urbroj:2177/1-01-09-2, sklopljenog dana 06. ožujka 2009. godine između Hrvatskog geološkog instituta Zagreb (Izvršitelja) i Hrvatskih šuma d.d. Uprave šuma Podružnica Požega, Kamen-ingrada d.d. u stečaju, Velika, Slavonija d.o.o. Pakrac, Kamenoloma Gradac d.d. Gradac Našički i Cestar d.o.o. Slavonski Brod (Naručitelja) te predstavnika JU Zavoda za prostorno uređenje Požeško-slavonske županije (Koordinatora izrade projekta),.

U tijeku izrade studije donesen je i novi Zakon o rudarstvu (NN, br. 75/09) koji, također, člankom 7. obavezno propisuje izradu rudarsko-geološke studije, kao i uvrštenje planiranih potreba i načina opskrbe mineralnim sirovinama u prostorni plan županije i sve prostorne planove uređenja gradova i općina.

studija_03

Osnovni cilj Studije je, zapravo, usmjeriti istražne radove i eksploataciju, kao i utvrditi potencijalnost mineralnih sirovina Županije po vrstama, sukladno Zakonu o rudarstvu te, prema odredbama za provođenje PPŽ-a, utvrditi prijedlog gospodarenja mineralnim sirovinama Županije i projekt sanacije/uređenja prenamjene svakog napuštenog eksploatacijskog polja.

U Studiji je obrađena geološka građa terena Županije s opisom kronostratigrafskih odnosno litostratigrafskih jedinica uz poseban osvrt na mineralne sirovine.

Ležišta mineralnih sirovina, kao i eksploatacijska polja mineralnih sirovina svrstana su u nekoliko cjelina: metalične, nemetalične i energetske sirovine te kartografski prikazane s pripadajućim zonama potencijalnosti u mjerilu 1:100.000.

Predmetna Studija sadrži sljedeća poglavlja:
-     pojavljivanje mineralnih sirovina kao posljedica geološke građe Županije,
-    katastar mineralnih sirovina,
-    katastar eksploatacijskih polja,
-    geološki potencijal,
-    ograničeni geološki potencijal,
-    rezerve, proizvodnja mineralnih sirovina,
-    društveno-ekonomski značaj eksploatacije mineralnih sirovina,
-    problemi vezani za eksploataciju:
•    Naknada JLS, utjecaj na okoliš, stavovi NVO
-    baza podataka i GIS projekti mineralnih sirovina

Prilikom izrade podloga listova Studije korištena je podloga OGK koja je izrađivana u periodu šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća.

Studija potencijala i osnove gospodarenja mineralnim sirovinama na području Požeško-slavonske županije prezentirana je od strane izrađivača, pregledana i ocjenjena od stručnog Povjerenstva i prihvaćena od strane župana te će na sljedećoj sjednici Skupštine Požeško-slavonske županije kao takva biti i usvojena.