Župan Aladrović potpisao Memorandum o Prvom panonskom biciklističkom maratonu

bicikilzamU petak 4. rujna, požeško-slavonski župan Marijan Aladrović u Karlovcu je potpisao Memorandum o suradnji županija Panonske Hrvatske u projektu „Prvi panonski biciklistički maraton“, koji će se voziti od 28. rujna do 4. listopada 2009. godine, kroz osam hrvatskih županija, među kojima, naravno, i kroz Požeško-slavonsku županiju.

Osam županija statističke regije Panonska Hrvatska aktivno su krenule s međusobnom suradnjom prije godinu dana, sudjelujući s Ministarstvom regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva RH u izradi nacrta Strategije i Zakona regionalnog razvoja Republike Hrvatske. Rezultat te kontinuirane suradnje je i ideja da se krene i u konkretne zajedničke projekte koji se mogu početi financirati i provoditi od strane samih županija i prije nego budu otvoreni fondovi za projekte NUTS II regija Republike Hrvatske.

Prvi zajednički projekt svih osam županija Panonske Hrvatske kao NUTS II regije je Panonski biciklistički maraton. Cilj projekta jest pridonijeti razvoju i promociji biciklizma kao važnog oblika turističke ponude Hrvatske, te jačanju suradnje županija koje se nalaze u statističkoj regiji Panonska Hrvatska, prema NUTS II klasifikaciji. Promocijom partnerstva i iniciranjem međužupanijskih partnerskih projekata stvorit će se preduvjeti za povlačenje sredstava EU fondova. Jačanjem suradnje između svih županija koje se nalaze na području NUTS II regije Panonska Hrvatska jača se turistička ponuda ruralnih područja, te ujedno promovira duh zajedničkog razvoja i budućeg članstva Hrvatske u EU.
Ciljevi maratona:
  • jačanje turističke prepoznatljivosti regije Panonska Hrvatska
  • promocija aktivnog turizma, konkretno biciklističkog na području regije Panonska Hrvatska
  • jačanje regionalne suradnje osam županija uključenih u NUTS II regiju Panonska Hrvatska
  • promocija zajedničke međužupanijske suradnje na razini NUTS II
  • promocija kontinentalne turističke ponude
  • promocija ekološki prihvatljivog turizma
  • promocija ruralnog turizma
Maraton se vozi kroz osam županija NUTS II regije Panonske Hrvatske – startnu Karlovačku, županiju zatim kroz Bjelovarsko-bilogorsku, Sisačko-moslavačku, Virovitičko-podravsku, Požeško-slavonsku, Brodsko-posavsku, Osječko-baranjsku te odredišnu Vukovarsko-srijemsku županiju. Sudionici maratona bit će biciklisti iz svih klubova koji djeluju u gradovima i općinama Panonske regije, a moći će se uključiti i biciklisti rekreativci koji su fizički spremni za sudjelovanje.