Ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Mikuš Žigman boravila je u radnom posjetu Požeško-slavonskoj županiji. Posjet je započeo sastankom u Velikoj vijećnici Županijske palače sa županicom Antonijom Jozić te gradonačelnicima i načelnicima s područja županije. Nakon sastanka u prostoru Regionalnog centra kompetentnosti Panonika održana je svečana dodjela ugovora iz Programa održivog razvoja lokalne zajednice za 2026. godinu i Programa podrške brdsko-planinskim područjima za 2026. godinu. Tom prigodom dodijeljeno je ukupno 90 ugovora za 80 korisnika iz pet slavonskih županija, čija ukupna vrijednost iznosi 3,7 milijuna eura.
Požeško-slavonskoj županiji odobreno je 68.000,00 eura za projekt „Rekonstrukcija sustava grijanja“ u Domu za starije i nemoćne osobe u Velikoj. Značajna sredstva usmjerena su u predškolski odgoj, pa je tako Općini Kaptol odobreno 22.000,00 eura za projekt „Uređenje zgrade i dvorišta Dječjeg vrtića u Alilovcima“, dok je Općini Brestovac odobreno 60.000,00 eura za projekt „Opremanje dječjeg vrtića u Brestovcu“ te 36.000,00 eura za projekt „Izgradnja pješačke staze u naselju Deževci“.
Ulagat će se i u modernizaciju komunalne infrastrukture i javne rasvjete. Grad Pakrac dobio je 35.000,00 eura za projekt „ Rekonstrukcija javne rasvjete u ulici Andrije Hebranga u Pakracu – faza I“, dok je Gradu Lipiku odobreno 27.000,00 eura za projekt „Postavljanje rasvjete uz novoizgrađenu internu prometnicu ( nerazvrstana cesta) u Lipiku- faza V.“. Gradu Pleternici odobreno je 47.000,00 eura za projekt „ Izgradnje sustava odvodnje na nerazvrstanoj cesti istočno od dječjeg vrtića sa spojem na ulicu Matije Gupca – faza II.“.
Sredstva su osigurana i za obnovu društvenih i vatrogasnih domova. Za projekt „Adaptacije društvenog doma u Kuli“ Gradu Kutjevu odobreno je 50.000,00 eura, dok je Općina Čaglin osigurala 41.000,00 eura za projekt „Obnova vatrogasnog doma u Ljeskovici –faza II.“.
Požeško-slavonska županica Antonija Jozić izrazila je iznimno zadovoljstvo što je upravo Požeško-slavonska županija domaćin svečane dodjele ugovora te je istaknula važnost ovih sredstava za daljnji razvoj lokalne zajednice.
-To su oni mali projekti koji zapravo mijenjaju naša sela, naše ulice i koji su usmjereni i prema komunalnoj, društvenoj i kulturnoj infrastrukturi. Kada govorimo o Požeško-slavonskoj županiji, osim ovih malih projekata, posebno bih naglasila kako su u našoj županiji u provedbi projekti vrijedni 450 milijuna eura. To su veliki projekti, ali ovi mali su oni koji oplemene cijeli taj prostor - istaknula je županica Jozić.
Ovi programi dio su sustavne strategije Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije usmjerene na pomaganje područjima koja imaju određene razvojne specifičnosti.
-Kroz Program održivog razvoja za lokalne zajednice smo ove godine uložili osam milijuna eura, a kroz Program za brdsko-planinska područja još dodatnih tri milijuna eura. Ukupno govorimo o 261 projektu vrijednosti 10,8 milijuna eura, a kroz to će se potaknuti oko 30 milijuna eura ukupnih ulaganja, odnosno realizacija projekata te vrijednosti- naglasila je ministrica Mikuš Žigman.
Nakon svečane dodjele, ministrica je u pratnji županice Antonije Jozić i načelnika Općine Jakšić Ivice Kovačevića obišla zgradu Kulturno-interpretacijskog centra Jakšić, čija se izgradnja i opremanje uspješno financiraju sredstvima ITU mehanizma.