Lipik se s ponosom prisjeća najslavnijeg datuma svoje novije povijesti, 6. prosinca 1991. godine, kada je nakon više od sto dana krvavih borbi grad oslobođen od neprijatelja, postavši tako prvim oslobođenim gradom u Domovinskom ratu.
U spomen na hrabrost i požrtvovnost svih onih koji su bili spremni svoje živote staviti na raspolaganje Domovini, 6. prosinca obilježava se kao Dan branitelja grada Lipika.
Obilježavanje Dana branitelja Lipika i 33. obljetnice oslobođenja započelo je polaganjem vijenaca kod spomen obilježja u Dobrovcu, kod spomenika braniteljima Lipika te kod spomenika prvom hrvatskom predsjedniku doktoru Franji Tuđmanu na Trgu hrvatskih branitelja Lipika i na Gradskom groblju u Lipiku, a nastavljeno je svetom misom i prigodnim programom u organizaciji Udruge branitelja Lipika 1991.
Počast poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima odali su predstavnici Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Pakraca i Lipika i ostale udruge proistekle iz Domovinskoga rata, izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja general zbora Josip Lucić, županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić sa zamjenikom, izaslanstva gradova Lipika i Pakraca predvođeni gradonačelnikom Lipika Vinkom Kasanom, izaslanstvo Grada Kutine i drugi.
Čestitke povodom Dana hrvatskih branitelja grada Lipika i zahvalu svim hrvatskim braniteljima uputio je lipički gradonačelnik i predsjednik Županijske skupštine Vinko Kasana.
- Hvala svima vama koji ste danas ovdje i koji dolazite svih ovih godina, a najveće hvala svima onima koji su prije 33. godine sudjelovali u oslobođenju našega grada. Mi Lipičani to itekako ističemo i cijenimo i prisjećamo se svih onih koji su dali svoje živote, ali tu smo i kako bismo zahvalili svim sudionicima koji su živi, a koji su odgovorili u pravo vrijeme na pravi način – rekao je Kasana.
Zahvalu hrvatskim braniteljima uputila je i požeško-slavonska županica Antonija Jozić istaknuvši da su hrvatski branitelji koji su oslobodili Lipik probudili optimizam na bojištima diljem Domovine.
- U jesen 1991. godine Hrvatska je bilježila najveće tragedije i najveća stradanja hrvatskoga naroda. I što se onda dogodi? Na blagdan svetoga Nikole biskupa jedan mali grad biva oslobođen. Budi se optimizam u vama hrvatskim braniteljima koji ste branili Lipik, a niste samo iz Lipika, nego ste i iz brojnih drugih mjesta u Republici Hrvatskoj došli braniti zapadnu Slavoniju. Budi se optimizam i na istoku Hrvatske i u drugim krajevima gdje je ratni vihor bio na vrhuncu. Radi tog optimizma koji ste probudili u hrvatskom narodu, od srca vam jedno veliko hvala – rekla je Jozić.
Prigodom Dana branitelja grada Lipika nagrađeni su najuspješniji osnovnoškolci koji su kroz projekt „Moj Lipik u Domovinskom ratu“ napisali domoljubne pjesme. Noa Juraić osvojio je prvo mjesto, Klara Kosanović drugo mjesto, treće mjesto pripalo je Tari Potnar, a nagrade im je uručio Drago Kšiško, predsjednik Udruge branitelja Lipika 1991.