Alati za pristupačnost

Službene internet stranice Požeško-slavonske županije

Obilježena 33. godišnjica stradanja civila u pakračkim vinogradima

U pakračkim vinogradima, jednom od poprišta strašnih zločina počinjenih tijekom Domovinskog rata, obilježena je 33. obljetnica stradanja nedužnih civila. U jesen 1991. godine, sedamnaest civila je ubijeno, a troje nestalo. Među žrtvama bilo je i dvoje djece – desetogodišnji Zoran Šmit i šesnaestogodišnji Ivo Puhmajer, čija su stradanja postala simbol okrutnosti i nečovječnosti.

Počast žrtvama odali su članovi obitelji stradalih i nestalih, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske brigadir Dražen Batrnek, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i gradonačelnica Pakraca, Anamarija Blažević, izaslanik ministra hrvatskih branitelja i potpredsjednika Vlade, general Kornelije Brkić, zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha, predstavnik Grada Lipika Renato Marinić, načelnik Policijske postaje Pakrac Robert Hrastić te članovi Udruge antifašista i antifašističkih boraca Pakrac-Lipik.

Gradonačelnica Pakraca i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, Anamarija Blažević istaknula je kako su nevini civili stradali samo zato što su voljeli svoju Domovinu i grad.

- Njihova iznimna hrabrost nikada ne smije pasti u zaborav - naglasila je.

U ime obitelji žrtava obratio se Željko Nađ, sin ubijenog Ivana Nađa. Prigodom obljetnice apelirao je na osnivanje radne skupine koja bi izradila registar ubijenih i nestalih hrvatskih civila na području gradova Pakraca i Lipika.

Zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha istaknuo je važnost očuvanja kolektivne svijesti.

- Teško je shvatiti kakva bi stvorenja mogla učiniti zlo dječaku koji je tek počeo živjeti ili starcu koji iza sebe ostavlja potomke. Kakvi su to ljudi koji su ovaj prekrasan krajolik unakazili zlom i pokušali zamijeniti dobrotu ovih ljudi mržnjom. Što može natjerati nekoga da prisvaja tuđe? Ne postoji suvislo objašnjenje ni odgovor na ta pitanja. Za obitelji stradalih, ta tuga ostat će vječna, a naša je obaveza da te žrtve nikada ne zaboravimo i da istinu prenesemo budućim generacijama, kako bi se spriječilo ponavljanje takvih zločina – rekao je Troha.

Kao izaslanik ministra hrvatskih branitelja obratio se general Kornelije Brkić. Uz oštru osudu zločina koji su se dogodili, postavio je pitanje kako se čovjek uopće može toliko izopačiti da počini takva stravična djela. Naglasio je i važnost podsjećanja da je Hrvatska vodila obrambeni rat, boreći se za svoju slobodu i zaštitu naroda.

- Mlade je potrebno educirati o povijesti kako bi razumjeli težinu ovih događaja i osigurali da se slične pogreške nikada više ne ponove - zaključio je Brkić.

Na kraju komemoracije molitvu i blagoslov predvodio je velečasni Jozo Zorić.

Foto: compas.com.hr