Alati za pristupačnost

Službene internet stranice Požeško-slavonske županije

U Lipiku obilježena 33. godišnjica stradanja nedužnih hrvatskih civila

U organizaciji Udruge Hrvatski Feniks, u Lipiku je održana komemoracija u spomen na stravičan zločin počinjen nad nedužnim hrvatskim civilima, mještanima Lipika.

12. listopada 1991. godine, JNA, potpomognuta domaćim četnicima i dragovoljcima iz Srbije, u ranim jutarnjim satima ušla je u Lipik. Pri ulasku su sustavno palili i uništavali ono što je ostalo nakon višetjednog granatiranja grada. Civili koji su ostali u gradu bili su meta brutalnog progona. Neki su ubijeni na licu mjesta, dok su ostali vođeni u kolonama. Dio civila ostavljen je u Lipiku, dok su drugi odvedeni u logore Bijela Stijena, Bučje i Stara Gradiška. Nekolicina zatočenih civila kasnije je razmijenjena, dok se dio njih još uvijek vodi kao nestali.

Kod spomenika civilnim žrtvama na lipičkom groblju, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća počast žrtvama odali su predstavnici obitelji ubijenih i nestalih, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske brigadir Željko Marinov, zapovjednik Gardijske oklopno-mehanizirane brigade Hrvatske kopnene vojske, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, saborska zastupnica i gradonačelnica Pakraca, Anamarija Blažević, izaslanik ministra hrvatskih branitelja i potpredsjednika hrvatske Vlade, general Kornelije Brkić, izaslanik ministra obrane i potpredsjednika Vlade Dalibor Bajči, voditelj Područnog odjela za poslove obrane Osijek, zamjenik županice Ferdinand Troha, predstavnici Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Pakraca i Lipika zajedno s gradonačelnicima Lipika i Pakraca, Vinkom Kasanom i Anamarijom Blažević, Udruga "Hrvatski Feniks", predvođena predsjednicom Jasnom Jug, kao i načelnik Policijske postaje Pakrac, Robert Hrastić, koji je položio svijeću u ime PU požeško-slavonske.

Prisutnima se u ime obitelji ubijenih, nestalih i umrlih civilnih stradalnika obratio Dinko Miovec. Istaknuo da je 12. listopada 1991. godine bio vrhunac velikosrpskog krvavog pira, kada su pohvatani nedužni civili te odvedeni u logore, dok su oni koji nisu mogli krenuti s njima brutalno ubijeni.

- Civilne patnje se protežu čitav život, a do sada još nitko nije odgovarao za počinjene zločine - rekao je Miovec.

Gradonačelnik Lipika, Vinko Kasana naglasio je goleme materijalne štete i prije svega ljudske gubitke koje su pretrpjeli gradovi Lipik i Pakrac tijekom Domovinskog rata.

- Prvi su stradali nemoćni, oni koji su najmanje krivi. Sjećamo se svih provokacija, paljenja i kulminacije koja se dogodila krajem ljeta i početkom jeseni 1991. godine. Prije nekoliko dana odali smo počast žrtvama u Donjem Čagliću, danas to činimo u Lipiku, a u ponedjeljak ćemo to učiniti u pakračkim vinogradima. Stradali su nevini ljudi, a nitko nije mogao zamisliti da će takva mržnja pogoditi ovo naše područje i izazvati tolika stradanja - rekao je Kasana.

Zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha istaknuo je kako je prije 33 godine počinjen nezamisliv zločin.

- Njihova namjera bila je ubiti dobre ljude i zamijeniti dobro zlom. Pokušali su tuđe učiniti svojim, no u tome nisu uspjeli – rekao je Troha.

Izaslanik ministra obrane, Dalibor Bajči, naglasio je da se, osim počinitelja zločina, intenzivno traže i nestali, kako bi se ispravila nepravda koja je učinjena.

- Taj proces ponekad ide brže, ponekad sporije, ali se nastavlja i nikada neće stati, baš kao što neće stati ni nastojanja da počinitelji odgovaraju za svoja nedjela - rekao je Bajči.

Izaslanik ministra hrvatskih branitelja, general Kornelije Brkić, istaknuo je kako, kao liječnik, duboko razmišlja o ljudskoj prirodi i sposobnosti transformacije pojedinca.

- Ne mogu shvatiti kako se čovjek može toliko preobraziti, poput tih srbočetnika koji su počinili toliko zla. Bio sam na svim ratištima u Hrvatskoj i svjedočio sam zvjerstvima koja su jednostavno nepojmljiva. Ono što je ovdje učinjeno ne može se nazvati nikako drukčije nego zvjerskim djelom koje ništa ne može opravdati - rekao je Brkić.

Izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i gradonačelnica Pakraca, Anamarija Blažević, obratila se s prvenstveno obiteljima nestalih s kojima i sama dijeli bolnu sudbinu.

- Ovi ljudi su stradali samo zato što su voljeli svoju Domovinu, svoj grad, i nisu se bojali ostati u svojim kućama. To su hrabri ljudi čija hrabrost nikada ne smije biti zaboravljena - naglasila je Blažević.

Foto: compas.com.hr