Alati za pristupačnost

Službene internet stranice Požeško-slavonske županije

130 godina DVD-a Velika: „Vaše članstvo je jamac opstojnosti društva“

Brojni događaji obilježili su 130 godina Dobrovoljnog vatrogasnog društva Velika. Članovi su svojim djelovanjem doprinijeli tijeku Domovinskog rata na svom području, bili su prvi u brojnim nedaćama, kako u prošlosti, tako i danas, a sve s jednim ciljem – kako bi njihovi susjedi mirno spavali.

Povodom 130. obljetnice djelovanja Dobrovoljnog vatrogasnog društva Velika održana je svečana sjednica koju je otvorio predsjednik Dejan Matijević.

Samo u proteklih pet godina DVD Velika zabilježio je 268 vatrogasnih intervencija te 323 ostala događaja, a trenutno broji 111 članova.

- Kontinuirano provodimo osposobljavanje i usavršavanje specijalnosti naših članova. Velik broj članova ima položene sve specijalnosti pa u kombinaciji s dobrom tehnikom, kvalitetno odrađujemo sve zadaće koje se pred nas postave, naše društvo broji pet izučenih vatrogasaca i vatrogasnih tehničara. DVD Velika danas broji 111 članova, od čega 29 operativnih, 35 izvršujućih, šest pričuvnih, šest počasnih, dva vatrogasna pripravnika te 33 člana vatrogasne mladeži – istaknuto je u referatu pročitanom na svečanoj sjednici.

Na obilježavanju obljetnice članovima veličkog dobrovoljnog vatrogasnog društva pridružili su se prijatelji iz brojnih prijateljskih društava te županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić, načelnik Općine Velika Robert Hofman, pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika Mario Paluh, predsjednik Vatrogasne zajednice Požeško-slavonske županije Dragutin Žnidarec, županijski vatrogasni zapovjednik Marko Ašenbrener, zamjenik načelnika PU požeško-slavonske Dalibor Bauer, voditelj Službe civilne zaštite Požega Slavko Marinac i drugi.

Predsjednik Vatrogasne zajednice Požeško-slavonske županije Dragutin Žnidarec kazavši kako je DVD Velika spreman odgovoriti na sve zadaće i izazove, najavio je i dodatna ulaganju te nabavu nove vatrogasne cisterne putem budućih natječaja, istaknuvši pri tome dobru suradnju s ministarstvima i Hrvatskom vatrogasnom zajednicom.

- Nastavite ovako raditi da očuvate tradiciju svih onih ljudi koji su ovo društvo održali 130 godina – rekao je Žnidarec.

Prigodnim riječima obratio se i načelnik Općine Velika Robert Hofman.

- Mogu reći da ste odličan primjer prakse dobrovoljnih vatrogasnog društava i ostanite takvi. Želim vam što više zdravlja, sreće, Božjeg blagoslova i da imate što više druženja, a što manje izlazaka – rekao je Hofman.

Čestitke na viskom jubileju i zahvalu na svemu što članovi čine po pitanju sigurnosti žitelja općine Velika, ali i cijele županije, uputila je županica Antonija Jozić.

- Znam da ovih 130 godina nije bilo lako, ne moramo se vratiti daleko u prošlost, možemo se vratiti samo unazad desetak godina u vrijeme kada su fiskalne mogućnosti općina, gradova i županija bile daleko lošije, danas je to ipak malo drugačije, danas ste opremljeniji, imate ovaj prekrasan dom koji je obnovljen i što je najvažnije imate članstvo. 111 ljudi okupljeno u okviru Dobrovoljnog vatrogasnog društva Velika jamac je opstojnosti ovoga društva. Na svim koracima koje ste činili vezano za zaštitu ljudi i imovine na području općine Velika od srca vam čestitam, a čestitam vam i na mladeži koja će vas naslijediti – rekla je Jozić.

Prigodom 130. obljetnice Dobrovoljnog vatrogasnog društva Velika uručena su vatrogasna priznanja zaslužnim pojedincima. Plaketa Hrvatske vatrogasne zajednice za dugogodišnji doprinos uručena je počasnom zapovjedniku Milanu Grubišiću, a odlikovanje za 50 godina rada posthumno je dodijeljeno Milanu Pastuoviću.