Alati za pristupačnost

Službene internet stranice Požeško-slavonske županije

Dan grada Lipika: „Lipik je mala sredina koja ima puno energije“

Na blagdan nebeskog zaštitnika, svetoga Franje Asiškog, Lipičanke i Lipičani proslavljaju svoj Dan grada. Tim povodom održana je svečana sjednica Gradskoga vijeća uoči koje je odana počast svim poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima te služena sveta misa koju je predvodio požeški biskup msgr. Ivo Martinović.

Domaćini svečane sjednice bili su predsjednik Gradskog vijeća Slobodan Katunar i gradonačelnik Vinko Kasana. Gradonačelnik je istaknuo kako je Dan grada prigoda za osvrt na projekte koji su obilježili prethodnu godinu.

Obnovljeni su lipički perivoj i Narodne kupke, a uskoro se očekuje i dovršetak Vile dobre vode, kao i otvorenje nove ergele. Osim toga, 2024. godinu obilježila je i vijest o 12,77 milijuna eura bespovratnih sredstava odobrenih Toplicama Lipik za projekt rekonstrukcije zgrade Fontana na kojemu je partner Požeško-slavonska županija.

- Želja mi je da vidite Lipik onako kako ga ja vidim. U mojim očima to je prekrasan mali grad stvoren za život svakoga. Za malo dijete kojemu je potrebno sigurno i poticajno okružje, za mlade ljude koji žele vidjeti svoju budućnost u ovom gradu, za očeve i majke koji žele osigurati egzistenciju za svoju obitelj i za bake i djedove koji žele uživati u svojim zlatnim godinama. Svaki korak gradom pokazuje njegov potencijal, no nije sve tako lako. Protekli mandat bio je ispunjen brojnim uspjesima, ali i izazovima. Želja za razvojem i boljim i ljepšim životom odvela nas je u provedbu europskih projekata. Zajedno smo, svatko na svom polju, radili na jačanju naše zajednice, osnaživanju gospodarstva i unapređenju kvalitete života svih naših sugrađana – rekao je Kasana.

U Lipiku su infrastrukturna poboljšanja primjetna, kvaliteta života se poboljšava, ali jedno ostaje isto – dobrota i prijateljstvo Lipičana, istaknuo je u ime prijateljskih gradova i općina načelnik Općine Mljet Đivo Market.

U prigodi Dana grada Lipika, požeško-slavonska županica Antonija Jozić uputila je čestitke na svim koracima učinjenima s ciljem razvoja, od onih gradonačelnika Kasane do iskoraka svakog pojedinog stanovnika koji svojim djelovanjem pridonosi napretku.

- Pomno pratimo transformacije Lipika posljednjih desetljeća i iz Vinkovog primjera kao gradonačelnika i svih prethodnika koji su vodili ovaj grad, možemo naučiti puno toga, kako se kvalitetno i uspješno upravlja jednim gradom. U prvom planu tu je otvorenost, ne samo otvorena vrata za doći do gradonačelnika, nego i otvorenost na suradnju i prihvaćanje kritika i drugačijih razmišljanja o tome kako bi se grad trebao razvijati. Uvijek je dobra suradnja i s gospodarstvom, udrugama, građanima, vijećnicima, a naravno i svim tijelima koja mogu pridonijeti razvoju Lipika i sa županijom i državnim poduzećima i Vladom Republike Hrvatske. Sve to na jednom mjestu okupljaju gradonačelnik Kasana i predsjednik Gradskog vijeća Katunar i sve su to pretočili u djela o kojima smo slušali, djela koja nitko neće obrisati i koja će ostati na korist svih žitelja grada i svih drugih ljudi koji dolaze - rekla je Jozić.

Izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić istaknuo je da je Lipik grad koji svoj razvoj temelji na prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

- Lipik je mala sredina koja ima puno energije da realizira brojne projekte te da sudjelujući u sinergijskom učinku županije, lokalne zajednice i države ostvari ovoliko puno, a onda je red barem jednom godišnje čestitati i zaželjeti da i do iduće godine, kada budemo slavili blagdan svetog Franje i Dan grada Lipika, istim intenzitetom nastavite i dalje. Vlada Republike Hrvatske uvijek poziva lokalnu samoupravu da bude partner u svim projektima i nastojanjima jer ako se bilo koja mjera ne može očitovati na terenu, u svakom gradu i selu, pitanje je za koga te mjere smišljamo. Kada smo prošle godine najavljivati poreznu reformu i gledali koliko jedinice lokalne samouprave izlaze u susret svojim sugrađanima, ukidaju prirez, smanjuju stopu poreza na dohodak - Lipik je svijetli primjer - rekao je Piletić istaknuvši da na isti način Vlada očekuje partnerstvo gradova i općina i po pitanju stambene politike i pitanju novog poreznog rasterećenja svih sugrađana koji je usmjeren osiguranju većih plaća i mirovina.

Čestitke povodom Dana grada Lipika uputila je i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i pakračka gradonačelnica Anamarija Blažević. Istaknula je da se ne smije zaboraviti kako je Lipik izgledao nakon Domovinskog rata i koji su sve pomaci učinjeni.

- Puno toga se napravilo, svatko od vas Lipičanki i Lipičana i oni koji danas više nisu među nama, utkali ste jedan dio sebe da Lipik danas ima svijetlu budućnost. Moram istaknuti, što se rijetko priča, da se u naše sredine danas doseljava, ne odseljava se kao prije. Naravno, svatko ide gdje mu je bolje, ali nama doseljavaju ljudi, ljudi s djecom koji ovdje vide svoju budućnost. Možda ponekad toga nismo svjesni jer smo mi ovdje, sve nam je nekako u prolazu, ali oni ovdje itekako prepoznaju kvalitetu života, u malim sredinama kao što je Lipik, a to nam je vjetar u leđa da radimo još više i bolje - rekla je Blažević.

Na svečanoj sjednici dodijeljene su godišnje nagrade zaslužnim pojedincima. Ovogodišnji dobitnici su Krojački obrt „Moj stil“ vlasnice Martine Pilat i Automehaničarski obrt „Kos“ vlasnika Luke Kosa za doprinos razvoju obrtništva te Miroslav Butorac za izniman doprinos razvoju sporta i promicanju Grada Lipika.