Alati za pristupačnost

Službene internet stranice Požeško-slavonske županije

Spomendan žrtvama totalitarnih i autoritarnih režima

Spomendan žrtvama totalitarnih i autoritarnih režima

Polaganjem vijenca i paljenjem svijeća kod središnjeg križa na groblju svetog Ilije u Požegi, obilježen je Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima - nacizma, fašizma i komunizma.

Počast žrtvama spomenutih režima odali su zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha, zamjenik gradonačelnika Grada Požege Borislav Miličević, zamjenik gradonačelnice Grada Pleternice Domagoj Katić, načelnik Općine Jakšić Ivica Kovačević, načelnik Općine Kaptol Mile Pavičić, načelnik Općine Brestovac Zdravko Mandić i pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Općine Velika Valentin Raguž.

Uz odavanje počasti poginulima i stradalima, obilježavanje Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima podsjetnik je mlađim generacijama o važnosti poštivanja dostojanstva svakog ljudskog bića te izgradnji uključivih i tolerantnih demokratskih društava temeljenih na vladavini prava.

Obilježavanjem spomendana Republika Hrvatska se pridružila većini zemalja članica Europske unije u kojima se, na preporuku Europskog parlamenta, potiče na promišljanje osjetljivih i kompleksnih pitanja zajedničke povijesti i njezina očuvanja.