Alati za pristupačnost

Službene internet stranice Požeško-slavonske županije

Županica Jozić obišla područja stradala u olujnom nevremenu: „Elementarna nepogoda bit će proglašena kroz par dana“

Područja koja su najviše stradala u olujnom nevremenu županica Antonija Jozić obišla je zajedno sa svojim zamjenikom i načelnikom Stožera civilne zaštite Požeško-slavonske županije Ferdinandom Trohom te voditeljem Službe civilne zaštite Požega Slavkom Marincem.

Zajedno s gradonačelnicom Pleternice Marijom Šarić, čelnici su obišli područje grada u kojima su nastale velike štete na obiteljskim kućama, javnoj infrastrukturi i zelenim površinama.

Ovom prigodom gradonačelnica Šarić istaknula je kako su sve službe na terenu te kako svi zajedno rade na otklanjanju velike štete. „Hrvatske šume pomažu i čiste parkove i zelene površine, dok Komunalac čisti gradske ulice i naselja. Vatrogasci rade na saniranju šteta na obiteljskim kućama te pokušavamo dovesti život u normalnu. Apeliramo na građane da prijave svoju štetu na broj 112, a isto tako da fotografiraju štetu i čuvaju račune od svega što će obnoviti.“ – rekla je gradonačelnica istaknuvši kako ima jako puno volontera koji su pomogli i pomažu ljudima u obnovi kuća.

Županica Antonija Jozić istaknula je kako će elementarna nepogoda biti proglašena početkom slijedećeg tjedna sukladno zakonskim propisima. „Brojni su bili pozivi građana za proglašenje elementarne nepogode, najviše na područjima na kojima se dogodio najveći razmjer štete, a to su gradovi Lipik, Pakrac, Pleternica i dijelovi grada Požege. Sukladno svim zakonskim propisima, vjerujem da će elementarna nepogoda biti proglašena početkom idućeg tjedna.“ - rekla je županica istaknuvši kako je uvijek bilo tako iz razloga da se ljudi koji su pogođeni štetom u takvim situacijama ne moraju boriti s administracijom.

„Odlučili smo da kada su ljudi u ovakvoj situaciji, kada su im ugroženi domovi i imovina, kada pokušavaju na bilo koji način sanirati štetu, odgoditi proglašenje elementarne nepogode na par dana iz razloga da građani ne bi zakasnili prijaviti štetu dok spašavaju svoju vlastitu imovinu kada krenu rokovi za predaju administracije.“ – istaknula je županica.

Županica Jozić razgovarala je i sa predsjednikom Vlade RH Andrejem Plenkovićem koji je izrazio spremnost pomoći Vlade u sanaciji šteta nastalih nakon olujnog nevremena.

Uz gradonačelnika Lipika Vinka Kasanu i predsjednika Gradskog vijeća Slobodana Katunara obišli su područje na kojemu su zabilježena brojna oštećenja na krovovima kuća, a zajedno s gradonačelnicom Anamarijom Blažević, pročelnikom UO za društvene djelatnosti i gospodarstvo Marijanom Šircem, te zapovjednikom DVD-a Pakrac Ilijom Turkovićem, županica Jozić, zamjenik Troha i voditelj Službe CZ Požega, obišli su i pakračko područje na kojemu su zabilježene velike štete.

Istaknuto je da su poduzete sve potrebne aktivnosti kako bi se što prije pomoglo građanima te da su 40-ak vatrogasaca DVD-a Pakrac, Prekopakra, Banovac, Obrijež i Badljevina pomagali u sanaciji najteže pogođenih objekata, a zapovjednik Turković rekao je kako je najveća potražnja za autoljestvama.

Gradonačelnica Blažević zahvalila je svima koji sudjeluju u saniranju i otklanjanju šteta na stambenim objektima, drveću ili usjevima, a osim vatrogascima, zahvalila je i zaposlenicima Gradskog komunalnog pogona i HEP-a, kao i privatnom autoprijevozniku koji je bez ikakve naknade ponudio strojeve na raspolaganje Gradu.

Izvor fotografija: rva.hr/compas.com.hr/pakrackilist.hr