Utorak, 29 Studeni 2022 14:40

Fina otvorila svoj Razvojni centar u Požegi i dala dodatan zamašnjak IT sektoru

 

Fina je u Požegi službeno otvorila svoj Razvojni centar, koji povezuje znanstvenu zajednicu i poslovni sektor u partnerskoj razmjeni znanja i tehnologija, stimulira i generira razvoj inovativnih ideja te omogućuje studentima integraciju na tržište rada.

Fina i Veleučilište u Požegi su tijekom 2021. godine sklopili sporazum, a ovim otvorenjem i odličnoj suradnji ove dvije institucije, Razvojni centar Požega postao je jedan od primjera ubrzanog rasta. Službenom otvorenju Razvojnog centra Požega nazočili su predsjednik Uprave Fine Dražen Čović, županica Antonija Jozić, zamjenik gradonačelnika i dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja Borislav Miličević te drugi uvaženi gosti.

“Svečano otvaramo jedan od Fininih Razvojnih centara, koji su naša strateška odrednica koju smo donijeli prije šest godina, s ciljem da decentraliziramo vlastiti tehnološki razvoj, kao i poslovni. Razvojne centre smo počeli graditi u suradnji s akademskom zajednicom, a sa svim IT fakultetima u zemlji imamo potpisane ugovore o suradnji, gdje studenti imaju mogućnost doći kod nas odraditi praksu. Stava sam da se ne treba sve događati u Zagrebu, možemo u ovakvim sredinama polučiti jednake rezultate i radnike, vjerujemo u mladost i spremni smo uložiti u njihovo školovanje. Ne ulagati samo u opremanje prostora i u suradnju s fakultetima, spremni smo uložiti u njih i njihove edukacije.“ – rekao je Čović te se zahvalio dekanu i zamjeniku gradonačelnika Požege Borislavu Miličeviću na podršci te prilagodbi studijskog programa. 

Zamjenik gradonačelnika i dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja Borislav Miličević zahvalio se tvrtki Fina te čestitao na ovom uspješnom projektu. “Pokrenuli smo nove studijske programe koji su predviđeni za neke nove naraštaje koji će stvarati i razvijati ovu našu sjajnu Slavonsku Atenu.“

Važnost razvoja IT sektora u Požeško-slavonskoj županiji naglasila je županica Antonija Jozić, spomenuvši primjere iz Lipika i Pleternice. „Želim vam poželjeti dobrodošlicu u grad Požegu, u grad koji se usudio reći jedno veliko „DA“ znanju. Kroz stipendije i podršku našim studentima, ali i kroz projekte koji se događaju u ostalim gradovima županije, uistinu želimo biti županija koja će poslati snažnu poruku da je znanje in i da visokoobrazovani mladi ljudi mogu pronaći svoje mjesto ovdje. Svjedočimo da su mladi ljudi ovdje pronašli svoje radno mjesto i da se IT sektor ne razvija samo u velikim gradovima. Vi ste ti koji svoj posao možete raditi iz bilo kojeg kutka svijeta, pa onda to zasigurno može biti i Požeško-slavonska županija.“ – rekla je županica te naglasila kako će se sutra u Lipiku održati dodjela diploma trećoj generaciji polaznika edukacija o umjetnoj inteligenciji. „Projekt je to kojeg je pokrenuo mali grad Lipik koji se usudio sanjati velike snove. U Pleternici imamo e-Inkubator koji može primiti na smještaj informatičke tvrtke. Vrlo ubrzo u Požegi ćemo imati Co-working centar Panora s prostorom koji će biti namijenjen digitalnim nomadima. Sve su ovo nekakve kockice u mozaiku Požeško-slavonske županije koje, vjerujem, mogu dati zamašnjak još jačeg gospodarskog razvoja, na najbrže rastućoj grani gospodarstva u svijetu, a to je IT sektor. Izuzetno sam ponosna i zahvalna što ste prepoznali ove mlade ljude koji su ovdje danas zaposleni i što ćete u budućnosti prepoznavati i jačati entuzijazam, znanje i kompetencije tih ljudi.“ – zaključila je županica.

Pročitano 481 puta