Petak, 04 Studeni 2022 10:45

Kulturnoj ruti “Staza željeznog doba Podunavlja” dodijeljen službeni certifikat Vijeća Europe

 

Sastavni dio Kulturne rute Vijeća Europe “Staza željeznog doba Podunavlja” arheološki je lokalitet koji se nalazi na području Općine Kaptol. Važnost arheološkog lokaliteta u Kaptolu, s vrijednom kulturno-povijesnom baštinom koja značajem nadilazi granice Republike Hrvatske, istaknuta je kao plodna podloga za stvaranje ne samo proizvoda kulturnog turizma već i oplemenjivanja ruralnog tipa gospodarske grane poput europske Kulturne rute “Staza željeznog doba Podunavlja”.

Međunarodni kulturni susret i svečana ceremonija dodjele certifikata Kulturne rute Vijeća Europe međunarodnoj Kulturnoj ruti Željeznog doba Podunavlja - prvoj kulturnoj ruti sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koja okuplja 38 partnera iz 7 zemalja podunavske regije (Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Njemačka, Mađarska, Slovenija) održan je u Palači Dverce u Zagrebu. Staza je certificirana kao kulturna ruta 2021. godine s ciljem promocije, prezentacije i održivog razvoja željeznodobne baštine u Podunavlju te su Park prirode Papuk, Turistička zajednica Zlatni Papuk, Općina Kaptol i Turistička zajednica Požeško-slavonske županije njeni dionici.

Stefano Dominioni, direktor Europskog instituta za kulturne rute te Izvršni tajnik Proširenog djelomičnog sporazuma o kulturnim rutama Vijeća Europe svečano je uručio certifikat „Stazi željeznog doba Podunavlja“, a uz ministricu kulture i medija Ninu Obuljen Koržinek te brojne uvažene goste, ispred Požeško-slavonske županije ceremoniji su prisustvovali načelnik općine Kaptol Mile Pavičić, županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić te dr.sc. Hrvoje Potrebica.

Pročitano 1456 puta