Petak, 28 Listopad 2022 18:51

Svečano obilježena 30. obljetnica ustrojavanja i rada Dočasničke škole „Damir Tomljanović Gavran“

 

Svečanom akademijom u Gradskom kazalištu Požega obilježena je 30. obljetnica ustrojavanja i rada Dočasničke škole „Damir Tomljanović Gavran“ Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman”, a uz zapovjednika Dočasničke škole brigadira Ivicu Pejakovića te brojne goste, svečanosti je nazočio i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske admiral Robert Hranj, zamjenik zapovjednika Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman” brigadni general Blaž Beretin, zapovjednik zapovjedništva za obuku i doktrinu „Fran Krsto Frankopan“ brigadni general Željko Ljubas, zamjenik zapovjednika HRZ-a brigadir Marinko Galović, načelnik Centra vojnih škola „Petar Zrinski“ brigadir Damir Stručić, prvi dočasnik OS RH časnički namjesnik Dražen Klanjec te prvi dočasnici grana i pristožernih postrojbi, zapovjednik Vojarne 123. brigade HV Požega brigadir Mile Valentić, generalni vikar Vojnog ordinarijata u RH don Marko Medo kao i izaslanik požeškog biskupa vlč. Robert Mokri te vojni kapelan vlč. Željko Volarić, a svečanom obilježavanju prisustvovali su i zamjenik gradonačelnika grada Požege Borislav Miličević, te zamjenik županice Ferdinand Troha.

Dočasnička škola „Damir Tomljanović Gavran“ zadužena je za školovanje dočasnika po modelu slijedno rastuće institucionalne izobrazbe te izradu i ažuriranje nastavnih planova i programa izobrazbi. Cilj i zadaća Dočasničke škole osposobiti je polaznike za višu ustrojbenu dužnost kroz četverorazinsku dočasničku izobrazbu: Izobrazba za razvoj vođa, Temeljna dočasnička izobrazba, Napredna dočasnička izobrazba, te Visoka dočasnička izobrazba. Dočasnička škola djeluje od 1992. godine, a od 2015. godine s ponosom nosi ime Hrvatskog viteza, stožernog brigadira Damira Tomljanovića Gavrana.

Prigodnim riječima prisutnima se obratio zapovjednik Dočasničke škole brigadir Ivica Pejaković istaknuvši kako je tri desetljeća rada Dočasničke škole etapa i dionica koja zaslužuje da se o njoj govori.

„Dočasnička škola je kroz povijest nekoliko puta mijenjala naziv, ustroj, pripadnost određenom zapovjedništvu, ali i svoje sjedište od Varaždina, Zagreba, Jastrebarskog, Đakova, sve do sadašnjeg sjedišta ovdje u Vojarni 123. brigade HV u Požegi. Na prijedlog načelnika glavnog stožera OS RH odluku o sadašnjoj lokaciji Dočasničke škole 2020. godine donio je tadašnji ministar, a kao zapovjednik Središta za obuku i doktrinu logistike i zapovjednik Vojarne 123. brigade HV u tom vremenu, dobio sam zadaću osigurati uvjete za funkcioniranje života i rada Dočasničke škole u Požegi, tada, niti ne sluteći da ću u prigodi 30. obljetnice obilježavanja ustrojavanja Dočasničke škole imati čast biti njen zapovjednik.“ – rekao je brigadir Pejaković istaknuvši kako je u proteklih 30 godina Dočasnička škola razvila svoj posebni identitet utemeljen na tradiciji hrvatskog vojništva i vrednotama iz Domovinskog rata.

„Naša odgovornost je velika jer oblikujemo nove naraštaje dočasnika koji usvajaju profesionalna znanja, vještine, intelektualne i karakterne osobine potrebne za uspješno djelovanje u sve kompleksnijem strateškom okruženju, ali prioritetno nesebično služiti domovini i brinuti se o njezinoj sigurnost.“ – naglasio je brigadir Pejaković.

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske admiral Robert Hranj ovom prigodom istaknuo je kako se u Dočasničkoj školi stvaraju nove generacije budućih vojnika lidera koji će morati biti uspješni i na bojnom polju. U interesu svakog vojnog sustava je da ima dobar dočasnički zbor – istaknuo je admiral Hranj rekavši kako je današnji sustav školovanja dočasnika na vrlo visokoj razini.

Na kraju svečane obljetnice za postignute rezultate u izvršavanju postavljenih zadaća, iznimno zalaganje, ponašanje te savjesno i uspješno obavljanje postavljenih zadaća, povodom 30. obljetnice osnutka Dočasničke škole „Damir Tomljanović Gavran“ najzaslužnijima su dodijeljene nagrade.

Pročitano 2096 puta