Ponedjeljak, 27 Prosinac 2021 09:01

Obilježena 30. godišnjica oslobođenja Bučja

 

Naselje Bučje smješteno je na samom rubu nekadašnje Općine Pakrac, a postalo je poznato po zloglasnom logoru kroz koji je prošlo tristotinjak logoraša. Prije 30 godina, 26. prosinca 1991. godine, Bučje je oslobođeno od neprijatelja. Tog su Božića 1991. godine hrvatski vojnici oslobodili nekoliko okupiranih naselja na pakračkom području - Dragović, Španovica, Kamenska, Mijači, Ožegovci i Popovac, dok je Bučje ostalo u svojevrsnom okruženju. Međutim, okupatori su ubrzo svladani te su se već drugog dana Božića u ovom naselju sastali pripadnici 123. požeške brigade HV-a s pripadnicima 127. virovitičke brigade HV-a i pripadnicima 136. slatinske brigade HV-a.

U organizaciji Zajednice udruga HVIDRA-e Požeško-slavonske županije kod spomen obilježja kraj Kapelice posvećene sv. Antunu Opatu, obilježena je 30. godišnjica pobjedonosne akcije Hrvatske vojske, a počast poginulim braniteljima i civilima polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ovom su prigodom odali predstavnici Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Požeško-slavonske županije, izaslanstvo predsjednika Republike Hrvatske predvođeno brigadirom Matom Tomaševićem, izaslanstvo predsjednika Vlade RH predvođeno potpredsjednikom Vlade i ministrom hrvatskih branitelja Tomom Medvedom, izaslanstvo predsjednika Hrvatskog sabora predvođeno predsjednikom Gradskog vijeća Grada Pakraca Miroslavom Ivančićem, saborska zastupnica i članica Odbora za ratne veterane Martina Vlašić-Iljkić, izaslanstvo Požeško – slavonske županije predvođeno  županicom Antonijom Jozić, zajedno sa gradonačelnikom Požege Željkom Glavićem i lipičkim gradonačelnikom Vinkom Kasanom, predstavnici Policijske uprave Požeško-slavonske i Vojarne 123. brigade i drugi.

“Želim na prvome mjestu i danas, nakon 30 godina, iskazati zahvalu na mudrosti i odlučnosti ratnim zapovjednicima HV-a, ali i vama koji ste sudjelovali u ovoj bitci, u ovoj operaciji oslobađanja zapadne Slavonije 1991. godine” - rekao je ministar Medved.

Foto: Antun Mandić

Pročitano 336 puta