Petak, 23 Travanj 2021 13:37

Tiskovna konferencija Stožera civilne zaštite Požeško-slavonske županije

 

U prostorima Županije, a nakon održanog sastanka užeg sastava Stožera Civilne zaštite Požeško-slavonske županije održana je tiskovna konferencija na temu COVID-19 i cijepljenja.

 „Prije otprilike tjedan razgovarali smo o eskalaciji broja novozaraženih osoba što se nažalost posljednjih dana u našoj županiji i događa, a upravo iz razloga koji svakodnevno napominjemo, a to je nepoštivanje osnovnih epidemioloških mjera i okupljanja ljudi.

Za vikend koji je pred nama najavljene su krizme i ne bih htio da zbog velikih obiteljskih svečanosti naši sugrađani budu morali biti kažnjeni radi nepoštivanja donesenih mjera te stoga pozivam sve koji imaju slavljenike u svojim obiteljima neka vjerski događaj proslave na način sukladno propisanih mjera u najužem krugu svoje obitelji.

Prateći stanje u našoj županiji, ako se ovakve brojčane eskalacije i dalje nastave, u vremenu koje je ispred nas bit će donesene i još neke nove odluke koje će zasigurno morati biti strože nego do sada.“ – rekao je načelnik županijskog stožera i požeško-slavonski župan Alojz Tomašević te je istaknuo kako su nakon uskrsnih praznika donesene nove mjere za početak nastave u našim školama te se s tom donesenom odlukom očekuje i značajnije smanjenje porasta novooboljelih osoba u školskim ustanovama.

„Cijenim naše gospodarstvo i mislim da je ono izuzetno važno, ali prolazeći gradom i gledajući kafiće smatram kako nije u redu što se propisane mjere ne poštuju jer su stolovi preblizu jedni drugima i apeliram na naše ugostitelje da daju sve od sebe kako bi napravili propisani razmak između stolova kako bi se ljudi i dalje mogli družiti ne ugrožavajući jedni druge. Ako bude potrebe i ako se brojčano stanje novooboljelih i dalje bude u porastu, možda će biti potrebno ponovno sve zatvoriti, kako bi se situacija u našoj županiji poboljšala.“ – rekao je župan te je naglasio kako je s jučerašnjim danom krenulo cijepljenje na punktovima te da je pripremljen novi raspored za daljnja cijepljenja.

Župan Tomašević zamolio je sve naše sugrađane da kada dođe vrijeme za procjepljivanje svih sugrađana da se prijave i odazovu na cijepljenje jer će zaraza zasigurno biti smanjena.

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo PSŽ Mato Matijević izvijestio je o pristiglim cjepivima u našoj županiji te je rekao kako je s današnjim danom pristiglo 14072 doze cjepiva, od čega je cjepiva Pfizer pristiglo 7872 doze, Moderne 1900 doza, AstraZeneca cjepiva 3700 doza.

Ravnatelj je također izvijestio kako je s prvom dozom cjepiva procijepljeno 9500 osoba u našoj županiji, dok je s drugom dozom docijepljeno 4572 osobe.

„Jučer je u Pakracu cijepljeno 214 osoba, sve je proteklo u najboljem redu, naravno, u suradnji s Domom zdravlja te obiteljskim medicinama. Za slijedeći tjedan imamo najavu 1952 nove doze cjepiva. Najviše je zastupljen Pfizer sa 1532 doze, 300 doza Moderne te po prvi puta Johnson & Johnson cjepiva 100 doza. Slijedeći tjedan planiran je punkt u gradu Lipiku i Požegi te ćemo pokušati uvrstiti i grad Pleternicu, a kroz naredni period punktovi će se organizirati u cijeloj županiji.“ – rekao je ravnatelj Matijević te je naglasio da obiteljski liječnici prihvate zainteresiranost za cijepljenje naših sugrađana te ih evidentiraju kod sebe jer je to, kako tvrdi ravnatelj, najsigurniji način evidencije.

Voditelj službe epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije dr. Ante Vitalia naglasio je da je evidentan porast novooboljelih osoba u županiji, kao što smo imali za vrijeme drugog vala epidemije, a razlog tomu navodi apsolutno ne pridržavanje epidemioloških mjera.

„Epidemiološke mjere se ne poštuju, i ono čega me je zapravo strah su velika događanja i okupljanja ljudi na njima. Nemamo izražena žarišta ili sustave u kojima je veći broj oboljelih s istog mjesta, nego se virus disperzirao po cijeloj županiji. Naglašavam kako je u ovom trenutku pozitivno 13 djelatnika te 20 učenika iz 12 naših škola te 40 razreda u samoizolacijama.

Ponovna pojava pozitivnih osoba u Domovima za starije i nemoćne osobe, iz razloga što je u jedan od naših domova nedavno pristigao jedan novi korisnik koji nije bio cijepljen te je na taj način virus ušao među djelatnike i ostale korisnike. Veliki broj necijepljenih zdravstvenih djelatnika i osoba socijalne skrbi u Domovima za starije i nemoćne osobe jako je loša slika svega, jer u svim našim domovima ponovno imamo djelatnike koji su pozitivni na virus te ih pozivam i naglašavam kako je krajnje vrijeme da ozbiljno shvate da je situacija postala alarmantna i da je cijepljenje zasigurno način kako spriječiti zarazu.„ – rekao je dr. Vitalia te je poručio svim našim sugrađanima da se čim prije cijepe s prvim dostupnim cjepivom kako bi se što prije zaustavilo širenje virusa.

 

Pročitano 325 puta