Petak, 16 Listopad 2020 14:10

Tiskovna konferencija Stožera civilne zaštite Požeško-slavonske županije

 

Nakon završenog sastanka Stožera civilne zaštite Požeško-slavonske županije župan Alojz Tomašević uputio je javnost u nove odluke Nacionalnog stožera koje su proslijeđene lokalnim stožerima, ali i onim institucijama koje to trebaju uvažavati, poštivati i provoditi.

"Molimo organizatore svadbi, sportskih događanja, aktivnosti koje se pripremaju u zatvorenim prostorima da preuzmu na sebe odgovornost kako sutra ne bi došlo do novih žarišta. Sukladno novim odlukama Nacionalnog stožera biti će dopušten veći broj ljudi u zatvorenim prostorima, ali uz stogo pridržavanje svih propisanih mjera, kao i evidencija osoba u prostoru. Bitno je spomenuti da će broj osoba u prostoru ovisiti također i o kvadraturi prostora gdje se određeni događaj ili manifestacija održava. Nama je u interesu da se manifestacije u našoj županiji održavaju, ali se epidemiološke mjere moraju poštivati. Županijski kao i lokalni stožeri imaju ovlasti propisati druge odluke i ograničenja, ali ja se nadam da do toga neće doći, jer osobno nisam za zabrane te ćemo nastojati učiniti sve što je u našoj ingerenciji kako bi gospodarstvo nastavilo normalno funkcionirati." - rekao je župan Alojz Tomašević

Dr. Ante Vitalia potvrdio je današnje stanje u Požeško-slavonskoj županiji te je rekao kako su brojke oboljelih kod nas velike, ali još uvijek nisu zabrinjavajuće jer su naši bolnički kapaciteti i kapaciteti testiranja dovoljni i dostatni. U slučaju većeg broja zaraženih osoba to bi došlo u pitanje te bi sigurno došlo i do preopterećenja sustava.

"Trenutno imamo oko 300 osoba u samoizolaciji, dakle osoba koje su već detektirane kao kontakti nekih od oboljeli, no međutim imamo i osoba za koje ne možemo utvrditi niti povezati sa nekim od žarišta, odnosno sa nekakvom situacijom. Događa se i da osobe sa određenim simptomima provedu jako dugo vremena uključene u zajednicu na svom random mjestu ili obiteljima te takve osobe uglavnom budu veliki širitelji virusa. Eksponencijalni rast koji se prikazuje na nacionalnoj razini, pa isto tako i u našoj županiji govori o tome da jedna pozitivna osoba zarazi još jednu ili dvije osobe, a to je nedopustivo jer nastojimo što prije detektirati osobu sa simptomima i što prije ju izolirati od zajednice kako bismo imali što manje kontakata s tom osobom te samim time i što manji broj pozitivnih osoba. Mjere koje smo dobili od Nacionalnog stožera moramo primijeniti i u našoj županiji, ali ih se zaista trebamo svi pridržavati. Preporučam svim našim građanima da zaista pokušaju izbjeći bilo kakva nepotrebna okupljanja, događaje i sl.. Imali smo pozitivnih osoba sa okupljanja koja su se održavala na otvorenom prostoru, poluotvorenom i u zatvorenom prostoru, što znači da se isti ti ljudi nisu pridržavali onih osnovnih mjera, a to su maska, distanca i higijena. U ovome trenutku još jednom pozivam na ozbiljnost, odgovornost i savjesnost."

Odluka županijskog stožera vrijedi do 20. listopada, a dalje će se primjenjivati odluke u skladu s nacionalnim odredbama.

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Požeško – slavonske županije Mato Matijević najavio je početak cijepljenja protiv gripe 19. listopada. Ovaj tjedan izvršena je distribucija prve dijela cjepiva po ordinacijama obiteljske medicine. Za ovu godinu Zavod za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije naručio je 7200 doza. "S obzirom na broj procijepljenih u proteklom razdoblju povećavali smo proporcionalno kako se povećavao i broj osoba koje su zatražile cijepljenje. Cjepivo koje je naručio Zavod za javno zdravstvo Požeško-slavpnske županije namijenjeno je kroničnim bolesnicima, osobama starijim od 65 godina. One osobe koje se žele cijepiti na osobni zahtjev, mogu od svog liječnika opće medicine tražiti  tzv. bijelu uputnicu te otići u ljekarnu po cjepivo i cijepiti se. Vezano za korona virus želim još jednom naglasiti da se maksimalna odgovornost prenosi na organizatore određenih događanja, jer su oni ključni u provedbi svih epidemioloških mjera. Sve mjere koje su preporučene od hrvatskog zavoda one se i dalje primjenjuju."

Odlukom o ograničavanju društvenih okupljanja uvedena je epidemiološka mjera ograničavanja društvenih okupljanja u zatvorenim i na otvorenim prostorima na koja je pozvano ili se očekuje više od 50 osoba.

Donesena je i Odluka o nužnoj mjeri obaveznog korištenja maski za lice ili medicinskih maski, a koja propisuje ispravan način nošenja maski te tko su sve osobe koje su obavezne nositi masku.

Ostale odluke koje je donio Nacionalni stožer civilne zaštite možete pronaći ovdje.  

Pročitano 1133 puta