Utorak, 01 Rujan 2020 13:44

Stožer civilne zaštite PSŽ uputio zahtjev za uvođenjem novih mjera

 

Stožer civilne zaštite Požeško – slavonske županije održao je sastanak na kojemu, temeljem prijedloga Zavoda za javno zdravstvo PSŽ i Službe za epidemiologiju, a zbog pogoršane epidemiološke situacije u Požeško-slavonskoj županiji, odlučeno kako će Stožer civilne zaštite PSŽ podnijeti zahtjev  prema Nacionalnom stožeru za uvođenjem nekoliko novih mjera na području naše županije.

„Želim vas obavijestiti kako je upravo završio sastanak civilnog stožera Požeško-slavonske županije. Donijeli smo određene odluke koje moramo poslati nacionalnom stožeru  te će iste vrijediti od dana kada ih Nacionalni stožer odobri. Odgovor očekujemo vrlo brzo. Razlog tome su brojčani podaci koji u zadnjih nekoliko dana rastu u našoj županiji.“ – rekao je župan Tomašević.

Najvažniji zahtjevi odnose se na svadbene svečanosti, na kojima će, nakon što Nacionalni stožer donese odluku moći biti prisutno najviše 50 uzvanika. Na privatnim svečanostima i proslavama moći će biti prisutno najviše 20 osoba, dok na sahranama može biti prisutno najviše 50 osoba, bez održavanja karmina, a sućut ožalošćenima se ne smije izražavati bliskim kontaktom. Stožer civilne zaštite Požeško – slavonske županije tražiti će da se održavanje sportskih natjecanja u zatvorenom prostoru održava bez prisustva gledatelja, dok na otvorenom uz pridržavanje svih epidemioloških mjera.

„Ono što znamo vezano za osobe kojima su u zadnja 24 sata testovi pokazali da su pozitivni na COVID-19, je to da su oni kontakti već utvrđenih pozitivnih osoba i to su većinom osobe koje su se nalazile u samoizolaciji, tako da smo ih jako brzo detektirali i njihove kontakte smo stavili u samoizolaciju. Mjere koje su predložene od strane županijskog stožera su iz razloga što smo u jednom trenutku s obzirom na broj novooboljelih čak prešli i državni prosjek. U tjednu od 24.-30. kolovoza imali smo 46 novooboljelih osoba. To je trend koji je krenuo iz razloga povratka ljudi s godišnjih odmora, dolazaka ljudi iz stranih zemalja, razne manifestacije, svadbe i sl. Što se tiče dječjih vrtića, situacija je pod kontrolom. Dva djeteta kojima su rezultati testiranja pozitivni su u izolaciji, a njihovi kontakti su u samoizolaciji 14 dana od zadnjeg kontakta s pozitivnim osobama. Već danas je testiran veliki broj djece.“ – rekao je epidemiolog Ante Vitalia

Mjere bi trebale važiti 30 dana i to od dana kada Nacionalni stožer donese odluku, a na zahtjev Stožera civilne zaštite Požeško – slavonske županije.

Pročitano 3288 puta