Petak, 17 Srpanj 2020 11:01

Tiskovna konferencija Stožera civilne zaštite Požeško-slavonske županije

Stožer civilne zaštite Požeško-slavonske županije održao je tiskovnu konferenciju na temu COVID-19. Potvrđeno je da na području Požeško-slavonske županije ima 66 aktivnih slučajeva zaraze korona virusom (COVID-19). U kućnoj izolaciji se nalaze 64 osobe, a 2 osobe su hospitalizirane.  Na posljednjem testiranju bilo je 122 uzorka, do sada je 60 uzoraka negativno te se očekuju rezultati ostalih. Sva testiranja obavljaju se u Općoj županijskoj bolnici Požega i u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, ukupno je testirano 3006 osoba.

„Kada usporedimo aktivne slučajeve koje smo imali prije par dana, najveći broj bio je 83, s jučerašnjim danom imamo 17 manje. Trenutno u samoizolaciji imamo 235 osoba, u usporedbi sa prošlim tjednom, imamo 315 slučajeva manje, a također se očekuje smanjenje tog broja tijekom vikenda jer neke osobe izlaze iz samoizolacije.“ – rekao je ravnatelj županijskog  Zavoda za javno zdravstvo Mato Matijević.

Načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Vedran Neferović jučer je sudjelovao na sastanku Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske te je naglasio kako razloga za paniku nema i da je  važno planiranja drugačijeg načina održavanja nastave ulaskom u jesen i početkom školske godine.

„Naš Stožer civilne zaštite će raditi, pripremati mjere i odluke koje su potrebne da se život sa virusom normalno odvija. Ono što je primarno i čega se čovjek treba pridržavati, biti će potrebno educirati sve od onih najmlađih pa do odraslih. U ovom trenutku smo svjesni da su okupljanja i dalje zastupljena, svadbe ili razni susreti, trenutno predstavljaju najveći rizik te će biti obavljeni razgovori sa svim organizatorima i vlasnicima objekata za održavanje istih. Rizici za daljnje aktivnosti koje će biti u jesen, kao i početak škole, vidjet ćemo s vremenom kakav će virus biti tada i da li će se razviti u manju mjeru. Razloga za paniku nema, moramo prihvatiti situaciju i poslušati one koji na zdravstvenoj razini vode brigu, a mi smo tu kao Stožer da organiziramo normalan život te da građani ne osjete da je nešto ekstremno loše, već da se svi skupa prilagodimo tome i nastavimo funkcionirati.“ – rekao je Vedran Neferović.

„Zahvaljujem se našim sugrađanima što su se u ovom teškom vremenu pokazali odgovorni, puno ljudi je došlo u županiju u proteklim tjednima iz raznih krajeva, no činjenica je da se situacija stabilizira. Dolazi vrijeme vikenda, mi nikome ne možemo zabraniti organiziranje svadbe i svjesni smo da se i dalje održavaju određene vrste okupljanja, ali apeliramo na oprez i da svatko prihvati tu odgovornost kao organizator i kao osoba koja će biti sudionik okupljanja. Potrebno je pridržavati socijalnu distancu, izbjegavati rukovanja, u razgovorima pridržavati udaljenosti od 1,5 metara, izbjegavati javna okupljanja gdje je veći broj ljudi te se pridržavati higijenskih pravila. Maske za lice postaju dio svakodnevice, također one osobe koje osjećaju nelagodu jer moraju nositi masku trebaju shvatiti važnost toga i da time mogu spasiti nečiji život.“ – rekao je župan Alojz Tomašević.

Pročitano 1918 puta