Ponedjeljak, 16 Ožujak 2020 12:07

Priopćenje Stožera civilne zaštite Požeško-slavonske županije

 

Održan je sastanak Stožera civilne zaštite Požeško-slavonske županije na temu provođenja mjera zaštite od koronavirusa (COVID-19).  Sukladno smjernicama Nacionalnog kriznog stožera i Kriznog stožera Ministarstva zdravstva donesene su odluke za naredno vrijeme radi sprječavanja širenja zaraze na području Požeško-slavonske županije. Važno je napomenuti da na području Požeško-slavonske  županije trenutno nema potvrđenih zaraženih osoba te su 84 osobe u samoizolaciji.

„Definirali smo neke zadaće koje nam slijede za naredne dane, očekuje nas sastanak s gospodarskom komorom, gospodarstvenicima, a pogotovo primarno prijevoznicima jer je to trenutno aktualno pitanje. Također ćemo sutra održati koordinaciju s gradonačelnicima i načelnicima, tema će biti provođenje mjera zaštite na lokalnoj razini. Za sada smo spremni i suradnja između svih zdravstvenih institucija i službe 112 je izvrsna, a ono što nas možda i očekuje, spremamo se i za to.“ – rekao je župan Alojz Tomašević te je pozvao sve građane da se pridržavaju smjernica zadanih u svrhu zaštite.

Građanima se savjetuje da sve obaveze u narednom vremenu ako je moguće obavljaju telefonski, u institucijama županije, potrebe i zahtjevi odrađivat će se telefonski. Za posjete Domovima umirovljenika preporučuje se odgađanje posjeta jer su osobe u starijoj životnoj dobi osjetljiva skupina. Sljedeći nacionalne smjernice o okupljanjima preporučuje se pridržavanje osobnog prostora, također dići na najveću razinu dezinfekciju i higijenske uvijete.

 „U proteklih 48 sati sve upute i mjere koje je ravnateljstvo civilne zaštite i MUP poduzeo prema nama i spustio na našu raznu mi smo proveli. U prvom redu su one organizacijske zadaće koje stoje pred nama, s druge strane pratite vijesti, pratite sve ono što se događa oko zemalja koje su bile na popisu. U  idućih nekoliko dana nam dolaze određene grupacije ljudi koje su radile u tim zemljama te pozivamo njih, njihove ukućane i rodbinu da se pridržavaju samoizolacije i uputa koje su dobili na graničnim prijelazima, da ne dovode ostale ljude u opasnost i da ne dovode sebe u situaciju da budu kažnjeni.“ – rekao je Vedran Neferović.

„Preporučene mjere ponašanja su poštivanje samoizolacije, također su uvedene kazne za osobe koje prekrše samoizolaciju, kazna iznosi 8000 kuna, isto tako postoji u kaznenom zakonu mogućnost za one osobe prenose zarazne bolesti da dobiju zatvorsku kaznu u trajanju do 3 godine. Za sada su zabilježena samo četiri slučaja nepoštivanja samoizolacije koja su ostala na opomeni te se nadamo da neće biti potrebe za kaznama.“ – rekao je načelnik PU Požeško-slavonske Željko Grgić.

„Na području Požeško-slavonske županije trenutno nema zaraženih od koronavirusa (COVID-19), svaki dan koji prođe bez zaraženih je uspješan dan. S obzirom na broj stanovnika te broj prolaza ljudi i putnika, samo jedan broj će biti onih koji su stvarno suspektni te će biti testirani. Pozivamo ostale građane da za neke banalne stvari, za respiratorne tegobe, bez da su putovali negdje ili bili u kontaktu s drugim osobama, savjetujemo da se jave svom liječniku prije poziva epidemiologu. Nismo u mogućnosti ni mi, ni naši infektolozi koji trebaju raditi na izričiti zahtjev svakoj osobi testiranje te molimo ljude za strpljenje. Mjera samoizolacije je mjera propisana koja naš štiti, tih 14 dana treba izdržati radi sebe i radi sigurnosti za ostale ljude. Sve ostale stvari je potrebno staviti u drugi plan, minimalno koliko je potrebno za život tih par dana, posebno odvojena prostorija za spavanje ako je moguće i što manji kontakt s bliskim kontaktima. Također osobe koje imaju kontakt s izoliranom osobom nisu bolesne, niti je ta osoba bolesna dok god je u samoizolaciji.“ – rekao je epidemiolog dr. Ante Vitalija.

Zamolio bih sve naše sugrađane i korisnike Domova zdravlja, da se u sljedeća tri tjedna suzdrže kako ne bi došlo do nepotrebnih stvaranja gužvi u prostorima ordinacija primarne zdravstvene zaštite. Nema potrebe da neke stvari koje mogu biti odgođene, da se ne rade kako bi zaštitili sebe i ostale ljude. Također obavještavam sve građane da ćemo otvoriti dvije izvanredne ambulante, u gradu Požegi na lokaciji Matije Gupca i jednu u gradu Pakracu, ambulante će biti otvorene u srijedu u 7 sati te će raditi 24 sata. Ako građani budu osjetili nekakve respiratorne probleme i sve one simptome o čemu se govorilo do sada, da slobodno nazovu i naši zdravstveni djelatnici će kanalizirati te suspektne slučajeve prema protokolu koji je propisan.“  – rekao je Marijan Višaticki.

Pročitano 742 puta