Četvrtak, 09 Siječanj 2020 14:34

Tiskovna konferencija povodom inauguracije koncertnog klavira

Dugoočekivani koncertni klavir marke Steinway & Sons D-274 iz hamburške tvornice klavira stigao je u Glazbenu školu Požega. Gotovo 3 metra dug i 500 kg težak instrument krasit će Koncertnu dvoranu, a povodom njegove inauguracije, Glazbena škola Požega organizira koncert 16. siječnja 2020. godine, kada će poznati pijanist Aljoša Jurinić prezentirati svu raskoš zvukovnih mogućnosti vrijednog instrumenta. Vrijednost koncertnog klavira je milijun i 260 tisuća kuna, od toga je osnivač škole Požeško-slavonska županija osigurala 365 tisuća kuna, a grad Požega 500 tisuća kuna, ostala sredstva su prikupljena višegodišnjom štednjom škole i dodatnim sponzorima.

„Povodom inauguracije koncertnog klavira organiziramo koncert na kojemu će nastupiti poznati pijanist Aljoša Jurinić. Za njega smo se odlučili iz više razloga, njegove brojne nagrade i odlične nastupe po cijelom svijetu govore same za sebe, a između ostalog najveća stvar je njegova pobjeda na natjecanju Roberta Šumana, isto tako laureat na međunarodnom natjecanju kraljice Elizabete. Moramo spomenuti između ostalog kako je on suprug naše Marije Pranjić, klaviristice koja je kod nas završila srednju školu. Ovo je bitna investicija, jer je to jedan od najvrjednijih instrumenata na svijetu i on nam otvara razne mogućnosti, osim što možemo ugostiti svjetske zvijezde iz klasične glazbe, možemo napraviti ozbiljnije pijanističko natjecanje, zimske i ljetne škole, velike seminare. Također uz takav klavir imamo i predivnu Koncertnu dvoranu te vjerujem da ćemo biti „na meti“ svim solistima koji bi željeli snimiti svoje klasične albume  upravo kod nas, a to možemo i s obzirom na to da imamo svoj tonski studio. Ulaz na koncert bit će besplatan unatoč troškovima za nastup pijanista, kao naš znak zahvalnosti županiji, gradu, svima koji su pomogli u ostvarenju ove kupnje, kao i roditeljima naših učenika koji su uvijek uz nas u svim našim uspjesima. Posebno se moram zahvaliti Požeško-slavonskoj županiji i županu Alojzu Tomaševiću na pronalasku sredstava za ovaj koncertni klavir, kao i za stolce koji od prošle godine krase našu Koncertnu dvoranu, a ta investicija je bila u vrijednosti oko 800 tisuća kuna. Hvala im što uvijek prepoznaju naše uspjehe i uvažavaju naše potrebe te nas vjerno prate na svim našim koncertima.  “ – rekao je ravnatelj Alen Kovačević

„Prije svega moram izraziti kako sam ponosan na našu Glazbenu školu koja je među najboljima po uspjesima, ali i po uvjetima; od Koncertne dvorane pa sada i koncertni klavir ove kvalitete koji je velika rijetkost u Hrvatskoj. Na ponos ste županije i svih stanovnika jer ovi učenici uz sve ostvarene uspjehe nikada ne staju, idu dalje sa svojim talentom i ostvaruju još veće i svjetski priznate uspjehe, a veliki broj njih se vrati u ovu školu podučavati nove generacije glazbenika. S velikom vizijom se krenulo u poboljšanje škole, na tome moram čestitati ravnatelju koji je bio uporan i znao je što želi, a svaki uspjeh,svaki ostvareni projekt i povećani broj upisa svake godine je dokaz tog rada i te ustrajnosti. Odlučili smo zajednički da ćemo napraviti prije svega kapacitet udobnosti sa stolcima koje su reprezentativne i praktične za svrhe različitih vrsta koncerata i događanja, tko god je do sada došao ostao je zadivljen. Kvaliteta je prije svega ključna i sada ovaj koncertni klavir zaokružuje sve to, imamo jedan predivan prostor koji će biti korišten još i nakon našeg vremena, a pogotovo je značajno da ove godine slavimo 810. godina Požeško-slavonske županije, povodom čega će biti organizirani koncerti za goste iz svijeta, da i oni vide naš ponos i čuju predivne zvuke naših talentiranih učenika.“ – rekao je župan Alojz Tomašević

U tvornici Steinway & Sons u Hamburgu klavire izrađuje 340 eksperata prema patentu koji se nije mijenjao od 1880. godine. Jedinstveni su po tome što daske za tijelo klavira izrađuju iz jednog komada. Takvih dvadesetak dasaka se slojevito lijepe svježim ljepilom koje svakodnevno kuhaju, također prema receptu iz 1880. godine. Za unutarnje daske tijela klavira koristi se javor iz Kanade, a za vanjske mahagonij iz Indonezije. Izradi klavira, koje traje godinu dana, prethodi dvogodišnje sušenje drveta. Za izradu glasnjače klavira koriste se daske drva koja rastu iznad 1000 m nadmorske visine jer tamo, zbog vlažnosti zraka, stabla sporije rastu te su godovi gušći što u konačnici znači da će prijenos zvuka biti bolji. Također kvaliteta se vidi i po tome što glasnjača klavira ni nakon 100 godina ne pukne unatoč napetosti 200-tinjak žica koji postižu pritisak od 20 tona.

Koncert povodom inauguracije novog koncertnog klavira održat će se u četvrtak, 16. siječnja s početkom u 19,30 sati.

Pročitano 1821 puta