Četvrtak, 05 Prosinac 2019 08:32

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen Dan Općine Jakšić i blagdan svete Barbare

Obilježen je Dan Općine Jakšić i blagdan njihove nebeske zaštitnice svete Barbare. Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen obilježju ispred općine započelo je obilježavanje te je odana počast hrvatskim braniteljima općine Jakšić. Nakon polaganja vijenaca održana je sveta misa u Župnoj crkvi svete Barbare koju je predvodio velečasni Ivica Šoh, župnik Župe svetog Leopolda Mandića u Virovitici i dekan Virovitičkog dekanata.

Povodom obilježavanja Dana Općine Jakšić održana je Svečanom sjednica kojoj su uz načelnika Općine Jakšić Ivicu Kovačevića, njegovog zamjenika Milu Barišića i zamjenika predsjednika Općinskog vijeća Maria Glavaša prisustvovali i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i pomoćnik ministra unutarnjih poslova Cvjetko Obradović, izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora i predsjednik Gradskog vijeća grada Požege Željko Glavić, župan Požeško-slavonske županije Alojz Tomašević, predsjednica Županijske skupštine Josipa Miličević, zamjenik župana Željko Jakopović, zamjenik župana Miroslav Grozdanić, zamjenik gradonačelnika grada Požege Ferdinand Troha, gradonačelnica grada Pleternice Antonija Jozić, gradonačelnik grada Lipika Vinko Kasana, gradonačelnik grada Kutjeva Josip Budimir, zamjenik gradonačelnice grada Pakraca Marijan Širac, načelnik Općine Velika Vlado Boban, načelnik Općine Kaptol Mile Pavičić, načelnik Općine Čaglin Dalibor Bardač, načelnik Općine Brestovac Zdravko Mandić, načelnik Općine Satnica Đakovačka Željko Šimić, načelnik Općine Cernik Vitomir Žakić, načelnik Općine Brinje Zlatko Fumić, predsjednici gradskih skupština i općinskih vijeća predstavnici javnih poduzeća, predstavnici javnih institucija, predstavnici MUP-a, predstavnici Hrvatske vojske, predstavnici hrvatskih branitelja, gospodarstvenici i poslovni partneri.

Tom prigodom načelnik Ivica Kovačević osvrnuo se na učinjeno u prethodnoj godini te su dodijeljena priznanja najzaslužnijim pojedincima, udrugama i društvima.

“Danas obilježavamo 26. godišnjicu Općine Jakšić, ponosno stojim ispred vas zadovoljan svim onim što smo realizirali na dobrobit mještana i mještanki Jakšića. Uz pomoć Vlade Republike Hrvatske, zaslužne za fiskalnu decentralizaciju, pomoć ministarstava, fondova Europske unije te prije svega, Županije Požeško slavonske i župana Alojza Tomaševića koji nas prate u svim našim projektima i planovima. Zahvaljujući trudu i entuzijazmu općinske uprave i svih članova općinskog vijeća, stabilnom proračunu i programima i planovima zacrtanima prije 15 godina, vjerujem kako je učinjeno puno toga, prije svega na izgradnji komunalne, vodne i cestovne infrastrukture, jer bez toga ne možemo govoriti o standardu življenja primjerenom vremenu. Svakako treba podsjetiti i na nekolicinu projekata iznimne financijske i društvene vrijednosti, poput dogradnje Vatrogasnog doma, energetske obnove matične i pet područnih škola, izgradnje vodovoda i kanalizacije naselja Tekić te reciklažnog dvorišta, unutar mjesne Gospodarske zone, u koju će vrlo skoro “useliti” i prvi korisnici, što će zasigurno predstavljati i novi dio u razvoju Općine, ali i čitave Županije.” - rekao je načelnik Ivica Kovačević.

Načelnik Ivica Kovačević također je u svome govoru je naglasio kako jednakim tempom nastavljaju u radu i sljedeće godine te najavio i buduće projekte od kojih se ističu dogradnja Dječjeg vrtića, projekt u vrijednosti više od 6 milijuna kuna, planirani projekt izgradnje doma umirovljenika, projekt uređenja stare škole, Aglomeracije Pleternica, ukupne vrijednosti 180 milijuna kuna, izgradnja vodovoda i kanalizacije za jedina preostala dva naselja-Cerovac i Granje, te na manje važni projekti energetske obnove zgrade Općine i ambulante.

„Potvrda je to i dobrih demografskih trendova, jer trenutne brojke pokazuju kako naš vrtić radi punim kapacitetom. No uz djecu i mlade jednako su nam važni i pripadnici treće životne dobi, dokazuje i planirani projekt izgradnje doma umirovljenika za što je u proračunu već predviđena kupovina zemljišta. Na dobrobit djece, mladih i starih, zbog svih nas, jer razlog je to zbog čega sve ovo i radimo.” – zaključio je načelnik Općine Jakšić Ivica Kovačević.

Dosadašnji rad Općine i načelnika pohvalili su i ostali govornici, u ime predsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova, pomoćnik Cvjetko Obradović obratio se te čestitao svim mještanima njihov Dan te Dan njihove nebeske zaštitnice svete Barbare. Prisutnima se također obratio i  župan Požeško slavonske županije Alojz Tomašević pohvalivši dosadašnju suradnju s općinom Jakšić.

„Ponosan sam što sam župan najljepše županije i definitivno nije slučajno da se naša županija u zadnjem vremenu pretvorila u jedno veliko gradilište, jer projekata je puno, a svi zajedno radimo na realizaciji tih projekata kako bi u ovom vremenu i vremenu svojih mandata napravili nešto na što se mladi ljudi jedan dan mogu osvrnuti i reći „Hvala vam za sve što je učinjeno“, jer sve što činimo, činimo za budućnost mladih ljudi i naše djece. Također sam ponosan i uvijek naglasim kako je naša županija među prvima po privučenim sredstvima iz Europskih fondova, no nećemo stati na ovome, postoji još puno projekata i još puno mogućnosti za nova sredstva, a ovakav rad se vidi u svakoj općini i svjedoci smo promjena života naših sugrađana koji dobivaju nove standarde života, a jedan dan svi mi ćemo biti zahvalni načelniku na domu umirovljenika kada u njemu budemo boravili.“ – rekao je župan Alojz Tomašević.

Gradonačelnik grada Lipika Vinko Kasana obratio se u ime kolega načelnika i gradonačelnika, također prisutnima se obratio i Zlatko Fumić, načelnik prijateljske Općine Brinje, u ime gostiju i kao predstavnik Hrvatske zajednice općina.

Svečana sjednica Općinskog vijeća bila je i prigoda za dodjelu priznanja najzaslužnijim pojedincima, udrugama i društvima. Ovogodišnji su laureati Davor Karan, dobitnik priznanja za dugogodišnji poticaj razvoju sporta, obitelj Čevapović za poticaj razvoju kulture i poseban doprinos razvoju gospodarstva,  Mislav Obradović , član mlade kadetske reprezentacije, za postignute rezultate na europskom olimpijskom festivalu mladih u Bakuu ove godine i osvajanje zlatne medalje u rukometu te Lovačko društvo “Seljak” Jakšić, za dugih 80 godina uspješnog rada na području Općine. U glazbenom dijelu programa nastupili su učenici Glazbene škole Požega i Pjevčka skupina HKUD-a Slavonija Jakšić.

Pročitano 465 puta