Četvrtak, 02 Svibanj 2019 08:15

Polaganjem vijenaca obilježena 24. obljetnica Vojno-redarstvene akcije ,,Bljesak''

U prigodi 24. obljetnice Vojno-redarstvene akcije Hrvatske vojske i Specijalne policije Republike Hrvatske „Bljesak“ održan je kratki komemorativni skup uz spomen obilježje poginulim hrvatskim braniteljima 123. požeške brigade. Bilo je to sjećanje na 01. svibnja 1995. godine kada je započela Vojno-redarstvena akcija „Bljesak“ u kojoj je u samo 32 sata oslobođen veliki dio do tada okupirane domovine, upravo područja naših susjednih slavonskih općina, područja zapadne Slavonije. Svi zajedno su se prisjetili da su u ovoj akciji oslobođenja hrvatskog teritorija poginula 42 branitelja, a njih 162 su ranjena. Poginulih i ranjenih branitelja bilo je i s područja Požeško-slavonske županije. Oslobođen je prostor zapadne Slavonije, ali i dio naše županije na pakračko-lipičkom dijelu te uspostavljeni cestovni i željeznički promet koji je četiri godine bio u prekidu.

Komemoraciji za one koji su u toj akciji izgubili svoje živote nazočili su roditelji poginulih hrvatskih branitelja, udovice poginulih branitelja, delegacije Udruga branitelja proisteklih iz Domovinskog rata, delegacija Udruge specijalne policije „Trenk“, Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata, delegacija Vojarne 123. brigade i Policijske uprave Požeško-slavonske županije, delegacija Ureda državne uprave Republike Hrvatske u Požegi, delegacija Požeško-slavonske županije predvođena zamjenicima župana Željkom Jakopovićem i Vedranom Neferovićem, tajnikom Skupštine županije Željkom Obradovićem i saborskim zastupnikom Franjom Lucićem, delegacija grada Požega predvođena gradonačelnikom, delegacija ŽO HDZ-a Požeško-slavonske županije predvođena predsjednikom Željkom Glavićem, uz načelnika općine Velika Vladu Bobana, općine Kaptol Mile Pavičića, općine Jakšić Ivicu Kovačevića, općine Brestovac Zdravka Mandića i općine Čaglin Dalibora Bardača, gradonačelnice Pleternice Antoniju Jozić, Pakraca Anamariju Blažević i gradonačelnika Lipika Vinka Kasanu.

Kratku molitvu uz komemoraciju izrekao je đakon Matej Filipović iz požeške katedrale sv. Terezije Avilske.

Pročitano 2401 puta