Ponedjeljak, 11 Ožujak 2019 10:05

Mimohod Povijesnih postrojbi povodom Dana grada Požege

Povodom obilježavanja Dana grada već tradicionalno u goste dolaze pripadnici povijesnih postrojbi iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Njemačke, Austrije, Češke i Mađarske kojima su domaćini njihove kolege Povijesna postrojba “Trenkovi panduri”. Oni su svečanim mimohodom ulicama grada Požege i na Trgu sv. Terezije Avilske uveličali svečanost obilježavanja Dana grada.

U svečanom mimohodu i smotri uz domaćine, Povijesnu postrojbu Trenkovi panduri bili su Gradska straža Požega, Gradska straža Bakar, Križevačka djevojačka straža, Zrinska garda Čakovec, Karlovačka građanska garda, Hrvatski Sokol Osijek, Hrvatski Sokol Vinkovci, Keglevičeva straža, Kostel, Turopoljski banderij, Županja Seržani, Ivanić grad 10. satnija, Svetonedeljska garda – Sveta Nedjelja, Petrovska pištola – Petrovsko, Varaždinska građanska garda – Varaždin, Lička pukovnija – Gospić, Hajdučka družina Mijat Tomić – Tomislavgrad – BiH, Varaždinska husarska graničarska pukovnija, K.u.k. Evidenzbüro – (Vojno obavještajna služba-Austro -ugarske monarhije) – Wels – Austrija, Kaiser Ferdinand Dragoner No. 4 (Dragon pukovnija br.4) – Wels- Austrija, Bilovecka dvorska garda i Panduri baruna Trenka – Novi Jićin – Bilovec -Češka te  Bürgergarde der Stadt Ravensburg 1830. (Gradska straža Ravensburg) – Njemačka.

Smotru povijesni postrojbi izvršio je gradonačelnik grada Požege, kojemu su predstavnici svake postrojbe predali prijavak. Ispred Požeško-slavonske županije nazočan je bio zamjenik župana Vedran Neferović.

Nakon svečanog mimohoda i smotre upriličen je scenski prikaz bitke na Sokolovcu.

Pročitano 2052 puta