Petak, 08 Ožujak 2019 12:08

Održan sastanak o zajedničkoj suradnji Poljoprivredno-prehrambene škole i Veleučilišta u Požegi

Župan Alojz Tomašević održao je sastanak s ravnateljicom Poljoprivredno-prehrambene škole Marijom Grgić, dekanom Veleučilišta u Požegi Borislavom Miličevićem, prodekanom za razvoj Berislavom Andrlićem, ravnateljicom Regionalnog koordinator razvoja ,,Panora'' Senkom Horvat i pročelnicom odjela za društvene djelatnosti Sandrom Sekulić. Inicijativa sastanka bila je poboljšanje trenutnog kurikuluma suradnjom svih srednjih škola i Veleučilišta tako da se mladim ljudima pobliže objasni njihova mogućnost kao učenicima u poljoprivredi i gospodarstvu.

Ravnateljica Poljoprivredno-prehrambene škole Marija Grgić izrazila je kako će škola putem novoimenovanog Centra kompetentnosti predočiti učenicima njihove mogućnosti tijekom i nakon školovanja. Cilj ovog projekta je uključivanje institucija visokog obrazovanja, gospodarstva, civilnog društva i škole. Tim postupkom učenicima će se zajedničkom suradnjom omogućiti da sudjeluju na praktikumima i edukacijama pomoću kojim će im se pobliže objasniti kako voditi obiteljsko gospodarstvo i kako se mogu aktivirati te u tom smjeru iskoristiti školsko znanje koje im je pruženo.

,,Mi želimo ostvariti da naš učenik nauči kako obrezivati voćke, kako obrađivati tlo i dobiti proizvode, kako proizvod prodati, kako svaki preostali resurs preraditi te putem Agroturističkih tehničara koje trenutno imamo, plasirati tu prerađenu hranu. Ono što našim učenicima nedostaje je poduzetništvo i u tome vidimo Veleučilište i Ekonomsku školu kao partnere da bi se taj problem riješio. Oni trebaju steći ta znanja, počevši od mjera ruralnog razvoja do osnivanja OPG-a, a naš današnji kurikulum ih tome ne podučava. Najveći problem je to što oni ne vide sva bogatstva koja imaju ovdje u Slavoniji. a neki od njih već imaju obiteljska gospodarstva u koja možda treba malo uložiti kako bi od toga nastalo nešto profitabilno. Ovim putem im želimo omogućiti sve potrebne edukacije i programe te im prikazati kako da to postignu sami.'' – istaknula je ravnateljica Marija Grgić.

Poljoprivredno-prehrambena škola Požega imenovana je Regionalnim centrom kompetentnosti u sektoru poljoprivrede. Jedan od važnih projekta bit će i ekološki nasad raznolikih voćnih vrsta koji je započeo ranije od očekivanog iz razloga što se zemlja odmarala tri godine i spremna je za ekološku proizvodnju. Cilj tehnološkog projekta je podizanje edukativnog voćnog nasada s raznolikim voćnim vrstama na različitim podlogama i različitih uzgojnih oblika. Projekt se djelomično financira iz vlastitih sredstava škole, sredstava Požeško-slavonske županije te djelomično iz projekta. Tehnološki dio projekta je odradilo Veleučilište u Požegi, točnije profesor Tomislav Soldo.
Drugi važan projekt je hladnjača, projekt koji je inicijativno trebao biti projekt škole no prerastao je u projekt Požeško-slavonske županije. Hladnjača će se nalaziti na površinama Poljoprivredno-prehrambene škole gdje je planirana Poljoprivredno-industrijska zona u novom razvoju grada.

Uz taj projekt Poljoprivredno-prehrambene škole u suradnju ulazi i Veleučilište u Požegi koji također smatraju da se mladim ljudima na novi način treba objasniti kako voditi gospodarstvo u današnje vrijeme. Iz Veleučilišta su također odlučili pružiti pomoć pri pripremama za državnu maturu svim učenicima kojima bude potrebna.

,,Veleučilište će dati sve potrebne resurse u smjeru ovog projekta. Mi već sada radimo na tome, putem društvenih mreža i ostalih suvremenijih načina, kako mladim ljudima koji imaju želju raditi i baviti se gospodarstvom i poljoprivredom, a nemaju osnovno znanje i ne znaju kako postići obrazovanje za što bolji uspjeh, tim putem im otvaramo vrata i pružamo mogućnost da steknu ta znanja. Ovim projektom mi postižemo suradnju sa srednjim školama i samim time imamo veću mogućnost privući pažnju i educirati što više novih poljoprivrednika i gospodarstvenika.'' – dekan Borislav Miličević.   

Župan Alojz Tomašević uvijek stoji pri svome stavu da je Slavonija bogata resursima i da ih trebamo iskoristiti, no to se može postići samo radom. Ovaj projekt će pokazati svim ljudima koji imaju želju kako da svoje ideje ostvare i od njih napraviti obrazovane poljoprivrednike i gospodarstvenike.

,,Slavonija je uvijek bila bogata zemljom i ljudima koji na njoj rade, znalo se da sve dolazi iz Slavonije i nikada nam nije nedostajalo domaćih proizvoda. Danas dolazim do problema gdje je slaba zainteresiranost za poljoprivredom i gospodarstvom, mladi ljudi odlaze van i iza sebe ostavljaju obiteljska gospodarstva. Njima moramo pokazati da je moguće stječi i kroz srednjoškolsko obrazovanje sve što je potrebno da bi jedan dan bili uspješni gospodarstvenici. Ovom suradnjom se ostvaruje novi način obrazovanja i edukacije, ne samo na srednjoškolskoj razini već i uključivanjem Veleučilišta ono odlazi na veću razinu. Učenici, mladi ljudi i svi ostali koji imaju želju raditi i ostvariti neke svoje ciljeve u gospodarstvu, ovim putem će im se odgovoriti na sva pitanja i kako da to postignu, a samim time će ostati u našoj domovini i županiji,'' – rekao je župan Alojz Tomašević.

Pročitano 2297 puta