Ponedjeljak, 25 Veljača 2019 07:55

Održano predstavljanje knjige „(Ne)poznati Hrvati“ Tomislava Matića

Zainteresiranim članovima požeškog ogranka Matice hrvatske i građanima Požege u Velikoj vijećnici županije održano je predstavljanje knjige „(Ne)poznati Hrvati“. Autor knjige je Tomislav Matić, kojega je u stvaranju inspirirala knjiga o 150 najslavnijih Hrvata, kada je zapravo uvidio da takvih ljudi ima još jako puno, a da o svima njima ne znamo baš mnogo. Ova je knjiga jedna velika zbirka biografija jer obrađuje, ponovno 150 osoba iz svih razdoblja hrvatske povijesti za koje je šira javnost na neki način čula, najčešće zato što je po njima nazvana neka ulica, ustanova ili nagrada, ali su joj unatoč tomu ostale relativno nepoznate. Riječ je o ljudima koji su se istaknuli svojim vještinama, znanjem, postignućima ili jednostavno time što su se našli na pravome mjestu u pravo vrijeme.

Riječ je o osobama različitih vjeroispovijesti, političkih uvjerenja, pa i narodnosti. Brojne najvažnije osobe hrvatske povijesti uopće nisu etnički Hrvati – među njima ima Nijemaca, Slovenaca, iznenađujuće mnogo Čeha i Srba. Svima im je zajedničko to što su na neki način pridonijeli razvoju Hrvatske. Neke su od takvih osoba rođene u Hrvatskoj, ali su svoje uspjehe ostvarile izvan nje.

Upravo kroz ovu knjigu možemo saznati odgovore na često postavljana pitanja: tko je Zlata Bartl, popularna Teta Vegeta? Je li vam poznat Josip Grižanić koji je usred Sabora bana Khuena Héderváryja udario nogom u stražnjicu, što mu je donijelo zatvorsku kaznu, ali i srebrnu čizmu, dar hrvatskih političara? Jeste li čuli za Tomu Skalicu, slavonskog pustolova koji je lovio kitove u Tihom oceanu, tragao za zlatom u Kaliforniji i Australiji te uživao pod palmama Havaja, a ušao je u povijest kao prvi poznati Hrvat koji je oplovio svijet?

U knjizi „(Ne)poznati Hrvati“ nalazi se 150 priča o ljudima iz bliže ili dalje hrvatske prošlosti za koje malo tko zna, a koji su svojim radom, iznimnošću i trudom, ali i pokojom zabavnom anegdotom zaslužili da ih zauvijek pamtimo. Te povijesne osobe su na različitim područjima – od umjetnosti, preko i znanosti i politike, pa sve do medicine – ostavile neizbrisiv trag, a mnoge od njih su doprinijele i boljitku Hrvatske ili šire. Neke od njih možda poznajemo, za druge smo čuli po prvi put, no jedno je sigurno: ova knjiga otkriti će da je naša povijest puna izuzetnih pojedinaca koji su postigli nevjerojatne stvari, a ostali su zaboravljeni u sjeni prošlosti.

Povijest je zadivljujuća zato što je zapravo priča o nama. U svakodnevnu životu upotrebljavamo predmete koje je možda izumila ili izradila osoba iz našega rodnog grada, možda čak iz naše četvrti ili ulice. Možda čak i živimo u zgradi ili četvrti koju je ona sagradila. Ni sami nismo svjesni koliko su na nas utjecali ljudi za koje nikada nismo čuli, a saznali smo nešto novo i o ljudima iz našeg, požeškog kraja. Tako knjiga opisuje Šteficu Vidačić, Požežanku koja je na izboru 1927. godine pobijedila i postala miss Europe, dr. Ante Šercer rođeni Požežanin, koji je prvi u Hrvatskoj radio na plastičnoj kirurgiji, general Mirko Šljivarić, rođen u Vrčin dolu kraj Pleternice koji je bio jedan od Napoleonovih generala.

O autoru i knjizi uvod je dala predsjednica požeške Matice hrvatske, prof. Ljiljana Marić, predstavljanjem je moderirala prof. Nataša Puljašić, a uz autora o knjizi i nastanku knjige je govorio i Vid Jakša Opačić, urednik u „Mozaik knjizi“ koja je knjigu i izdala. Predstavljanju knjige je prisustvovao zamjenik župana za društvene djelatnosti Vedran Neferović.

Pročitano 3320 puta