Ponedjeljak, 17 Prosinac 2018 14:25

Održan prvi „Fajfer fest“ u općini Čaglin

Po prvi puta je Općina Čaglin organizirala jednu gastro i tradicijsku manifestaciju na svom području, a po svemu viđenom 1. „Fajfer fest Čaglin 2018. bio je u potpunosti uspješan. Uz općinu Čaglin u provođenje manifestacije uključile su se sve udruge, LD Vidra, DVD Čaglin, NK Omladinac Čaglin, Udruga mladih, žena i Udruga umirovljenika pod pokroviteljstvom Požeško-slavonske županije i Udruge Požeški čuvari baštine. Manifestacija je održana na prostorima Nogometnog kuba i velikom šatoru koji je postavljen, za ubrzo se pokazalo, više nego očekivano veliki broj posjetitelja koji su pohodili ovu manifestaciju.

Nekoliko uzgajivača crne slavonske svinje popularno zvane fajferica je dovezlo primjerke za prikaz uzgoja, a za sam festival pripremljeno je nekoliko tovljenika crne slavonske svinje u polovicama, od kojih su pripremani brojni specijaliteti. Svi posjetitelji su dočekani s tradicionalnim kruhom i masti crne slavonske svinje. Dok je jedna ekipa obrađivala svinjske polovice, druga ekipa je pripremala slaninu i rezala slaninu za topljenje masti i slasne čvarke. Treća ekipa je pripremala meso i kuhala čobanac od mesa crne slavonske svinje. Četvrta ekipa je pripremala meso za mljevenje i pripremu kobasica, koje su zatim zajedno s kotletima pečene na kotlovini. Peta ekipa je pekla odojke od crne slavonske svinje na ražnju. Posjetitelji su nakon kušanja svih tih specijaliteta kasnije za ručak zaista mogli vidjeti razliku mesa crne slavonske svinje od onog klasičnog na koji smo već godinama naučili. Šesta ekipa je zbog prohladnog dana i minusa u temperaturi pripremila dovoljne količine kuhanog vina i toplih napitaka. Udruge žena pripremile su dovoljno krafni i salenjaka, koji su također pripremani s masti fajferice. Svi mesni specijaliteti pripremani su po tradicionalnim slavonskim receptima.

O važnosti uzgoja crne slavonske svinje, svim aspektima uzgoja, predavanje s video projekcijom održao je dr. sc. Vladimir Margeta s Fakulteta agro-biotehničkih znanosti iz Osijeka. Crna slavonska svinja ima nešto duži period uzgoja i jedinka je zrela za korištenje mesa tek nakon 18 mjeseci uzgoja. To joj svakako smanjuje ekonomsku isplativost, no obzirom na to da se može koristiti u vanjskom i otvorenom uzgoju znatno smanjuje ekonomski trošak. Budući da se na tržište meso fajferice i suhomesnati proizvodi mogu plasirati kao ekološki, jer se uzgajaju u ekološkim prostorima, kao što je cijelo područje općine Čaglin, nakon brendiranja može postići i znatno veću cijenu od klasične proizvodnje tovljenika.

Svim posjetiteljima i gostima, posebno uzgajivačima crne slavonske svinje iz susjednih županija i članovima Udruge fajferica, obratio se načelnik općine Dalibor Bardač, zaželjevši dobrodošlicu ali i izrekao zahvalu na podršci njihovoj prvoj manifestaciji.

– Ovo je naša prva takva, tradicijska i gastro manifestacija, koja će sada sigurno mogu reći, nakon ovako velikog odaziva svih, sigurno biti i naša tradicija u buduće. Željeli smo organizirati nešto drugačije, nešto što će biti i originalno, a to je Fajfer fest u kojemu će centar biti ta naša crna slavonska svinja. Fajferica je dio naše povijesti, dio naše kulture, godinama je bila uzgajana na ovim područjima a naša želja je da taj uzgoj ponovno vratimo. Kako i na koji način ju vratiti čut ćemo i na edukaciji koju smo pripremili za vas, a u kvalitetu mesa fajferice uvjerit ćete se sami kušajući brojne proizvode koje ćemo danas pripremiti i vama prezentirati. Pripremili smo i cijeli program zabave, pa vam želim da se dobro zabavite – istakao je načelnik Bardač.

Cijeli program podržala je Požeško-slavonska županija pa se posjetiteljima obratio i zamjenik župana za gospodarstvo Željko Jakopović, koji je stanovnik općine Čaglin i aktivno sudjeluje u svim čaglinskim projektima.

- Hvala vam svima na podršci ovoj našoj novoj inicijativi, za koju smo godinama tražili temu. Sada je došlo vrijeme i za jednu takvu edukativno zabavnu manifestaciju kada se u Čaglinu događa pravi bum investicija. Danas imamo oko 40 milijuna kuna vrijednih investicija i nekoliko gradilišta u samom Čaglinu i okolnim naseljima. Mi iz temelja mijenjamo ovo naselje kroz novu infrastrukturu, mijenjamo kvalitetu i standard življenja na ovom prostoru, pa i s time dolazi vrijeme i za ovakve manifestacije. Zahvala svima koji sudjeluju u Fajfer festu i svima koji ste došli vidjeti to što smo pripremili. – Željko Jakopović.

Jedan od posebno aktivnih i inicijator znatnijeg povratka crne slavonske svinje u naše ruralne prostore, svakako je požeško-slavonski župan Alojz Tomašević. Uvijek je isticao da u ove naše prostore koji su na žalost ispražnjeni treba vratiti u uzgoj crnu slavonsku svinju, godinama se tražio originalni rasplodni materijal, a svima koji su željeli krenuti s uzgojem Požeško-slavonska županija je davala poticaje za nazimice. Sada se odobrava i poticaj za izgradnju ograda u prostoru na kojemu se kreće s uzgojem. Od nekoliko nabavljenih jedinki za rasplod, točnije 10 prije nekoliko godina, danas imamo u uzgoju preko 1.000 jedinki crne slavonske svinje.

– Sve smo podredili tome, a uz znanost i vaše vrijedne ruke uzgajivača od tih tisuću uskoro ćemo imati desetke tisuća fajferica. Sufinanciramo nabavku certificiranih nazimica i stoga pozivam sve koji to žele, javite se u županiju i ostvarite svoje poticaje. Na ovom prostoru Čaglina sigurno ima punom prostora koji nisu za ratarstvo, neki kažu zapušteni, ne oni se svi mogu prilagoditi za stočarstvo i uzgoj crne slavonske svinje. Ovo je centralni prostor svih pet slavonskih županija i ovdje može započeti projekt povrata crne slavonske svinje. Ove godine na prostoru Požeško-slavonske županije razvijat će se i graditi i Centar za kompetenciju za obrazovanje u poljoprivredi, gdje ćemo imati i oglednu farmu crne slavonske svinje. Uz farmu bit će i prerađivački pogoni za preradu. Naši Slavonci su poznati kao skromni, koji vole raditi i počastiti, no vrijeme je da se i ta vrijedna proizvodnja naplati. Jedan od takvih brandova, koji nigdje u Europi nema takve uvjete za uzgoj, je crna slavonska svinja, koju možemo dobro prodati kroz mesne i suhomesnate proizvode upravo toj Europi. Neka fajferica bude upravo i poveznica za turizam koji ćemo ovdje organizirati od Sovskog jezera do ovih naših još neotkrivenih kutaka, gdje će ljudi dolaziti i zbog te kvalitetne hrane. Puno mladih ljudi odlazi na rad u Europu, no neka ne odlaze uzgajati svinje u Španjolsku, nego ih uzgajaju u svom kraju. Neka ne jedu pršute iz uvoza upitnih kvaliteta, nego ovdje stvore nove vrijednosti kroz brand crne slavonske svinje. – župan Alojz Tomašević.

Pročitano 2656 puta