Ponedjeljak, 10 Prosinac 2018 12:47

Župan u posjeti Centru za pružanje usluga u zajednici Lipik

U Centru za pružanje usluga u zajednici Lipik u petak 7. prosinca obilježen je Dan ustanove, a tom je prilikom u Lipiku boravio i Požeško-slavonski župan Alojz Tomašević kojeg su dočekali lipički gradonačelnik Vinko Kasana i njegov zamjenik Slobodan Katunar te ravnatelj Centra za pružanje usluga u zajednici Lipik Ivan Pušćenik i direktor LIRA-e Dejan Iličić.

Prije samog prigodnog programa obilježavanja Dana ustanove, održan je sastanak sa županom. Naime, u skladu s planovima resornog Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku daljnji razvoj Centra za pružanje usluga u zajednici Lipik predviđa širenje socijalnih usluga na okolne lokalne zajednice: Kutinu, Novsku, Jasenovac kao i značajno ulaganje u daljnji razvoj ove ustanove u Lipiku. Preduvjet navedenih širenja socijalnih usluga je partnerstvo s lokalnim zajednicama i regionalnom samoupravom. Jedan od bitnih partnera je i Požeško-slavonska županija čiji je župan Alojz Tomašević na sastanku potvrdio uključivanje u daljnji razvoj ove ustanove, kao i usluga koje su usmjerene najranjivijim skupinama naše lokalne zajednice.

Nakon pozdravnog govora ravnatelja Ivana Pušćenika, štićenicima Centra i uvaženim uzvanicima obratila se predsjednica Upravnog vijeća Centra za pružanje usluga u zajednici Lipik Jadranka Šimunović Katunar koja je istaknula kako je u fokusu Upravnog vijeća razvoj i napredovanje same ustanove s ciljem da njezini štićenici postanu uspješni ljudi. Ona je ovom prigodom zahvalila i odgajateljima na neiscrpnom trudu koji ulažu u rad s djecom.

„Vi ste jedna velika obitelj koja djeluje timski i već sad znate što znači zajednički djelovati, raditi, pripremati, učiti. Siguran sam da ćete u budućnosti izgrađivati našu domovinu, našu županiju i svoj grad, nama na ponos, a vama na čast.“ - rekao je Požeško-slavonski župan Alojz Tomašević obraćajući se štićenicima Centra za pružanje usluga u zajednici Lipik, , dodavši kako Županija želi biti partner i pruža podršku ovoj ustanovi u njezinu razvoju, kao i njezinoj ulozi u izgrađivanju mladih ljudi da postanu uspješni građani.

Tijekom programa obilježavanja Dana ustanove prikazan je kratki film o obnovi Dječjeg doma u Lipiku (današnjeg Centra za pružanje usluga u zajednici). Podsjetimo, Dječji dom Lipik nakon što je spaljen i razrušen u Domovinskom ratu, velikom zaslugom pukovnika britanske vojske Marka Cooka obnovljen je i otvoren 15.12.1993. godine.

Požeško-slavonski  župan Alojz Tomašević u pratnji vodećih ljudi Lipika obišao i objekt Bellevue, inače vlasništvo Centra za pružanje usluga u zajednici, koji je uslijed manjeg broja djece na smještaju 2014. godine napušten te se od tad zgrada više nije koristila za smještaj djece. Na temelju plana očuvanja tradicijske vrijednosti ustanove i rješavanja postojećih problema, uz interes od strane Grada Lipika, predloženo je nadležnom Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku da se zgrada Bellevue prepusti na korištenje Gradu Lipiku.

Nekad je ova zgrada bila hotel, a zbog njezinog unutarnjeg postojećeg rasporeda i tehničkih uvjeta, danas je pretvorena u hostel Bellevue.
Bellevue raspolaže s 53 ležaja raspoređenih po blokovima u sklopu kojih se nalaze zajednička  kuhinja s boravkom, sanitarni čvorovi s pripadajućim tuševima te mjesta za relaksaciju. Premda su potrebna još poneka ulaganja, u planu je povećanje broja ležajeva na 100, a da za to zaista postoji potreba pokazuje i statistika prema kojoj je broj noćenja otkad je hostel u kolovozu započeo s radom prešao već četvrtinu noćenja zabilježenih u Lipiku tijekom prošle godine.

Pročitano 3274 puta