Utorak, 17 Travanj 2018 11:16

Svečano obilježen Dan Požeško-slavonske županije

Požeško-slavonska županija danas je obilježila 25. obljetnicu i Dan županije. Obilježavanje je započelo polaganjem vijenaca na Trgu 123. brigade kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima te nakon toga Svetom misom u Katedrali svete Terezije Avilske. Svečana sjednica Županijske skupštine održana je u Gradskom kazalištu Požega, a sjednici su nazočili: izaslanik predsjednice Republike Hrvatske dr. Željko Glavić, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i pomoćnik ministrice regionalnog razvoja i fondova EU Davor Huška, pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Dinko Tandara, saborski zastupnik Franjo Lucić, župani Brodsko-posavske, Vukovarsko-srijemske, Sisačko-moslavačke i Koprivničko-križevačke županije, gradonačelnici i načelnici, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, gospodarstvenici, te mnogi drugi. Svačnu sjednicu otvorila je predsjednica Županijske skupštine Josipa Miličević ističući dobru suradnju i rad svih vijećnika sa županom i županijskim tijelima. Nakon predsjednice Skupštine nazočnima se obratio požeško-slavonski župan Alojz Tomašević: "Nakon godinu dana ponovno smo se okupili kako bi proslavili Dan naše županije i njezinu 25. obljetnicu. Kroz svoju 808 godina dugu povijest županija je prošla brojna turbulentna razdoblja koja su je oblikovala. Požeško – slavonska županija ima ogromne mogućnosti za razvoj od poljoprivrede, prehrambene, drvne i metalne industrije do turizma, zbog čega su joj Rimljani i dali naziv Zlatna dolina. Vođeni time moji suradnici i ja, unatoč teškoj situaciji i naslijeđenim dugovima o kojima danas neću govoriti, još više i jače radimo na razvoju naše Županije. Županija u svom djelokrugu obavlja poslove koji se odnose na: obrazovanje, zdravstvo, prostorno i urbanističko planiranje, gospodarski razvoj, prometnu infrastrukturu, civilne udruge, sport, vatrogasnu zajednicu.Moj današnji govor upravo će biti dokaz tomu, lišen politikantstva usmjeren samo na konkretne projekte koji su i doveli našu županiju na 14. mjesto po stupnju razvijenosti županija u Republici Hrvatskoj. Gospodarstvo je pokretač razvoja i svjesni smo da nema gospodarstva bez dobro usmjerenog obrazovanja i stoga radimo na stvaranju što boljih uvjeta kako bi mlade ljude pripremili za život nakon školovanja. Projekti na kojima smo radili: Do sada su prijavljena sveukupno 34 projekta, za 17 ustanova, te 28 zgrada (1 dom za starije i nemoćne osobe, 2 opće županijske bolnice, Crveni križ, Đački dom, 1 srednja škola i 11 osnovnih škola). Od ukupno 34 projekta za sada je odobreno financiranje za 25 projekata, ukupne vrijednosti preko 18 milijuna kuna. Na ocjenjivanju je još 9 projekata ukupne vrijednosti oko 70 milijuna kuna, a to su Opća županijska bolnica Požega i Bolnica Pakrac, Dom za starije i nemoćne osobe Požega i još 5 osnovnih škola, što matičnih što područnih.Naravno radi se o raznim projektima, koju uključuju razne aktivnosti: od priprema dokumentacije, izmjena toplinske ovojnice, stolarije ili krovišta, ali i strojarskih i elektrotehničkih radova koji pridonose trajnoj energetskoj uštedi i racionalnom korištenju energije. Od ostalih provedenih projekata mogu se izdvojiti projekti „Obrazujmo se zajedno 2“ i „Obrazujmo se zajedno 3“ gdje je u 2 školske godine, na 11 osnovnih i 2 srednje škole, 134 djece dobilo pomoć 89 asistenata u nastavi. Kroz projekt „Obrok za 5“ osigurana je prehrana za 417 učenika sa 14 osnovnih škola u županiji i 3 u gradu Požegi. Kroz ova 3 projekta ostvarena je potpora od 3,5 milijuna kuna.Od projekata u provedbi možemo izdvojiti: „Obrazujmo se zajedno 4“ ukupne vrijednosti oko 9 milijuna kuna. Projekt „Zajedno do razvoja“ kroz koji se pruža pomoć u radu razvojne agencije Panora, dok djelatnici Panore savjetuju, informiraju i izrađuju projekte od javnog interesa. Ukupna vrijednost projekta je 1,5 milijuna kuna.Projektom „Zajedno do zdravlja“ Opće županijske bolnice Požega obuhvaćena je izgradnja i opremanje bolničkog objekta u kojem je smještena dnevna bolnica internističkih, kirurških i pedijatrijskih djelatnosti, jednodnevna kirurgija za sve kirurške djelatnosti te laboratorijska dijagnostika dnevne bolnice. Ukupna vrijednost projekta je oko 35 milijuna kuna.

Projektom „Dom zdravlja-centar zdravlja“ Doma zdravlja obuhvaćeno je unapređenje kvalitete primarne zdravstvene zaštite na području Požeško-slavonske županije. Projekt obuhvaća nabavku opreme za ordinacije primarne zdravstvene zaštite za Dom zdravlja Požeško-slavonske županije i 6 koncesionara primarne zdravstvene zaštite Požeško-slavonske županije. Također obuhvaća manje infrastrukturne zahvate rekonstrukcije na 6 zgrada Doma zdravlja Požeško-slavonske županije. Radovi će se obaviti na slijedećim lokacijama: Zgrada Doma zdravlja Požega u Matije Gupca, Zgrada Doma zdravlja Požega u Vukovarskoj, Zgrada Doma zdravlja Požega u Industrijskoj,Zgrada Doma zdravlja u Velikoj, Zgrada Doma zdravlja u Pakracu i Zgrada Doma zdravlja u Lipiku. Ukupna vrijednost projekta je 6 milijuna kuna. U tijeku je izrada dokumentacije za izgradnju nove ambulante u Čaglinu kako bi žiteljima te općine osigurali dostojnu zdravstvenu zaštitu.

Također smo realizirali projekt obnove Županijske palače, krovišta, Županijske vijećnice i ostalih prostorija, vrijedan oko 1,5 milijuna kuna.

Na području ruralnog razvoja financijski najizdašniji projekt je u podmjeri 5.2.2 Razminiranje poljoprivrednog zemljišta na području Požeško-slavonske županije. Ukupna vrijednost projekta je 32 milijuna kuna. Projektom je financirano razminiranje 3.732.385 m2 poljoprivrednih površina na području županije.U prethodnoj godini na podmjeru 6.3. Potpora malim poljoprivrednicima i podmjeru 6.1. prijavljeno je oko 30 projekata ukupne vrijednosti preko dva milijuna kuna. Zahvaljujem se ovim putem Ministarstvu poljoprivrede i vjerujemo kako će pojednostaviti kriterije kako bi što više poljoprivrednika dobilo potrebna sredstva za rad. Također ovdje moram reći kako Požeško-slavonska županija poljoprivrednicima subvencionira kamate na poljoprivredne kredite. Županijska razvojna agencija PANORA radila je sveukupno 155 projekata (66 EU projekata, te 89 nacionalnih), od čega je 83 završenih, u provedbi 53 te na ocjenjivanju 19 projekata. Sveukupna vrijednost pripremljenih projekata je preko 250 milijuna kuna.

Pored svega rečenog radimo i dalje na važnim Županijskim strateškim projektima, njih 18 za razdoblje do kraja 2020. godine, ukupne vrijednosti 5 milijardi kuna. Nabrojat ću samo neke od njih:

 1. Brza cesta Požega – autoput A3 – izlaz Godinjak – prezentacija održana prošle godine na istom ovom mjestu i u skorije vrijeme očekujemo početak radova
 2. Spojna cesta Pakrac-Lipik-autocesta
 3. Akumulacija Kamenska – kao što znate svake godine strahujemo zbog vremenskih neprilika jer su nas već nekoliko puta zadesile poplave katastrofalnih razmjera. Upravo izgradnjom akumulacije Kamenska ne samo što više ne bi morali strahovati od poplava nego bi riješili i navodnjavanje ali i poboljšali turističku ponudu. Zbog toga se zahvaljujem direktoru Hrvatskih voda, gospodinu Zoranu Đurokoviću i njegovom zamjeniku ovdje nazočnom Davoru Vukmiriću jer su prepoznali značenje te akumulacije za našu županiju. Upravo zahvaljujući njima potpisali smo ugovor za izgradnju 3 aglomeracije: Požega, Pleternica i Lipik-Pakrac vrijednosti preko 500 milijuna kuna.
 4. Svijet graševine – Destinacija vinskog turizma
 5. Akumulacija Šumetlica
 6. Mini hidroelektrane na području Požeško-slavonske županije
 7. Bioplinska postrojenja
 8. Odmaralište Zvečevo
 9. Regionalni centar kompetencija u poljoprivredi i prehrani
 10. Srednjovjekovni grad Kaptol
 11. Zgrada srednje škole u Pleternici
 12. Izgradnja školske-sportske dvorane Gimnazija Požega - projekt vrijedan oko 30 milijuna kuna. 

Što se tiče Vladinog projekta SLAVONIJA, BARANJA I ZAPADNI SRIJEM  ukupni iznos bespovratnih povratnih sredstava je preko 6 milijardi kuna a od toga je za projekte na području Požeško-slavonske županije ugovoreno 800 milijuna kuna. Zahvaljujemo se Vladi Republike Hrvatske na potpori koju nam pruža u razvoju naše županije.

Sukladno Zakonu o otpadu i Strategiji gospodarenja otpadom Republike Hrvatske, Požeško-slavonska županija je zajedno s Brodsko-posavskom i Sisačko-moslavačkom županijom osnovala Regionalni centar za gospodarenje otpadom Šagulje d.o.o. Uloga regionalnog centra, kao nove tvrtke, je izgradnja i uspostava funkcija te pretovarnih stanica odnosno objekata u kojima se obavlja prihvat i privremeno odlaganje komunalnog otpada, te pretovar otpada u vozila koja isti odvoze u centar za gospodarenje otpadom.

Naša županija je primarno poljoprivredna županija, ali i turizam vidimo kao jednu od razvojnih grana naše županije. Pogotovo se to odnosi na lovni turizam, cikloturizam i zdravstveni turizam. Već četvrtu godinu za redom Požeško-slavonska županija raspisala je natječaj za dodjelu subvencija i donacija za razvoj i unapređenje lovstva za koje će i ove godine izdvojiti pola milijuna kuna, a uz potporu Ministarstva turizma realizirali smo projekt razvoja cikloturizma. Označene su tri glavne cikloturističke rute ukupne duljine 293 kilometara.

Županijska uprava za ceste izvršavala je radove redovitog održavanja na 104 županijskih i lokalnih cesta ukupne duljine 474 kilometara. Za radove na redovitom održavanju cesta uloženo je 8,5 milijuna kuna, a na interventnom još preko 4,5 milijuna kuna. Unatoč svim poteškoćama, u gradovima i općinama naše županije Županijska uprava za ceste brine se kako bi sve prometnice bile u punoj funkciji na dobrobit stanovnika tih mjesta.

Danas ovdje moram se spomenuti i naših vatrogasaca koji su uvijek tu kada je potrebno. I prije nekoliko dana, u požaru u Kaptolu pokazali su svoju spremnost. Ove godine Požeško – slavonska županija izdvojit će 700 tisuća kuna za vatrogasnu zajednicu.

Važno za spomenuti je i Ljekarne Požega čiji se problemi vuku već 17 godina kada je otvoren stečajni postupak. Sveukupno iz Proračuna Požeško-slavonske županije za potrebe Ljekarne Požega osigurano je i uplaćeno oko 6 milijuna kuna. Slijedom navedenog a obzirom da Ljekarna Požega po izlasku iz stečaja krajem 2008. godine nije ponovo započela s obavljanjem ljekarničke djelatnosti, provode se radnje i aktivnosti usmjerene na „gašenje“ zdravstvene ustanove i konačni prelazak nekretnina u njezinu vlasništvu u vlasništvo osnivača Požeško-slavonske županije.

Projekt spajanja pakračke i požeške bolnice pokazao se lošim i od mjeseca siječnja ove godine pakračka bolnica koja je i bolnica hrvatskih veterana ponovno je samostalna.Priznanje je to ulozi i značaju bolnice u Domovinskom ratu, a posebno je to priznanje radu njezinih zaposlenika, koji je između ostalog, u suradnji s hrvatskim braniteljima, urodio i najhumanijom akcijom u Domovinskom ratu - evakuacijom psihijatrijskih bolesnika.

Da dobro upravljamo županijom dokaz je i provedena financijska revizija Požeško-slavonske županije prije nešto više od godinu dana, unatoč problemima koje je Županija naslijedila, o poslovanju i izvještajima Požeško-slavonske županije Državni ured za reviziju izrazio je bezuvjetno mišljenje.

Također se želim zahvaliti Ministarstvu financija koje je izmjenom Zakona o financiranju jedinica lokalne, područne (regionalne) samouprave na uvođenju Fonda fiskalnog izravnanja iz kojeg se osiguravaju sredstva za jedinice lokalne i područne samouprave slabijeg fiskalnog kapaciteta i povećanju udjela županije u strukturi prihoda od poreza na dohodak. Novo ostvarene prihode planiramo usmjeriti u razvoj poljoprivrede i gospodarstva kroz razne potpore i programe. Jedan od njih je izgradnja ULO hladnjače. Ovdje moram istaknuti i zahvaliti se ministarstvima, pogotovo Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije i Ministarstvu poljoprivrede s kojim u suradnji radimo na realizaciji navedenog projekta. Tim projektom želimo unaprijediti poljoprivrednu proizvodnju stvarajući proizvode veće dodane vrijednosti, ostvariti nova radna mjesta i mladima omogućiti ostanak. Ukupna vrijednost projekta predviđena je na 25 milijuna kuna.Nova ULO hladnjača i Centar kompetencija u poljoprivredi znatno će poboljšati obrazovanje mladih ljudi na našoj Poljoprivredno-prehrambenoj školi. Centar kompetencija u poljoprivredi projekt je naše Poljoprivredno-prehrambene škole ukupne vrijednosti oko 9 milijuna kuna. Sve ovo o čemu sam govorio bilo bi i bit će nevažno ukoliko ne uspijemo zadržati mlade ljude i ljude koji žele raditi i razvijati našu prelijepu županiju. Svoje djelovanje moramo usmjeriti ka tome da zaustavimo iseljavanje i pružimo mladim ljudima mogućnost da svoju budućnost grade u Požeško-slavonskoj županiji. Županija trenutno stipendira 66 studenata, iduće godine će i više, koji će se nakon završenog školovanja, najiskrenije se nadam, vratiti u svoj kraj i stečeno znanje iskoristiti na najbolji mogući način.

Kao što sam već rekao, uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja ulaganjem u školstvo, izgradnjom školske-sportske dvorane uz Gimnaziju u Požegi, izgradnjom Srednje škole u Pleternici, uređenjem Koncertne dvorane u Glazbenoj školi u Požegi čiji smo osnivači, želimo pokazati kako su nam znanost i obrazovanje mladih ljudi važni jer samo na taj način možemo naprijed ka boljoj budućnosti.

S ovoga mjesta želim se zahvaliti vama, dragi gospodarstvenici, koji ste unatoč svim poteškoćama, ulagali u razvoj i otvarali nova radna mjesta.Naša drvno-prerađivačka, metalo-prerađivačka i prehrambena industrija svojim rezultatima pokazale su da se može raditi i razvijati i pri tome biti iznimno uspješan.

Dragi poljoprivrednici, obrtnici i radnici, vi svojim radom dokazujete da se od rada živi, a ne umire.

Vi, dragi moji hrvatski branitelji i vaše obitelji, roditelji naših poginulih suboraca svojom ljubavlju prema Domovini najviše ste nas zadužili. Vaša žrtva nikada ne smije biti zaboravljena. S ovoga mjesta kao župan, ali i kao umirovljeni hrvatski general, obećavam vam da ću i dalje raditi na tome kako bi se mjesta pogibije vaših najmilijih dostojno obilježila. Prošle godine 02. prosinca, na samu obljetnicu pogibije 11 hrvatskih branitelja na Papuku, otkrili smo spomenik koji će vječno podsjećati na ljubav i požrtvovnost 11 hrabrih vitezova prema svojoj Domovini.

I na kraju želim zahvaliti svim mojim suradnicima i djelatnicima na povjerenju koje mi daju, saborskom zastupniku Franji Luciću, vijećnicima Županijske skupštine i predsjednici gospođi Josipi Miličević, svim županima, svojim prethodnicima, koji su tijekom svojih mandata radili na dobrobit naše županije, ravnateljima županijskih ustanova, gradonačelnicima i načelnicima na korektnoj i konstruktivnoj suradnji, stanovnicima naše županije na podršci koju su nam iskazali.

Svima vama želim čestitati Dan Požeško – slavonske županije, želim vam puno zdravlja, sreće, osobnog zadovoljstva i poslovnog uspjeha!"

Nakon župana Tomaševića uzvanicima su se obratili izaslanik predsjednika Vlade Davor Huška te izaslanik predsjednice Reublike Hrvatske dr. Željko Glavić koji su iskazali punu potporu Požeško-slavonskoj županiji. Nazočnima su se obratili i zamjenik direktora Hrvatskih voda Davor Vukmirić i Koprivničko-križevački župan Darko Koren. Najsvečaniji dio Sjednice bio je dodjela županijskih nagrada. Povelje zahvalnosti dobili su: Mladen Kaprel, Zdenko Šojat i Palijativni tim LiPa; godišnje nagrade dobili su: turistički objekt Vile Montis Aurea, OPG Ivan Bobek i Lipik Glas d.o.o. Nagradu za životno djelo dobio je Milan Tomljenović. U glazbenom djelu nastupili su učenici Glazbene škole Požega.

 

Pročitano 2782 puta