Utorak, 16 Siječanj 2018 08:13

Obilježena 26. obljetnica logora Bučje

Danas je obilježena  26. obljetnica razmjene zarobljenika logora Bučje koji je kao takav bio prvi logor u Domovinskom ratu.  Ispred kapelice koja je izgrađena na tome mjestu odana je počast svim pobijenima i mučenima u logoru. Komemoraciji su među ostalima nazočili i  predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Ante Deur, pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Nenad Križić, požeško-slavonski župan Alojz Tomašević, gradonačelnici i načelnici, predstavnici Hrvatske vojske te predsjednica Zajednice hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata Ljiljana Alvir. Požeško-slavonski župan Alojz Tomašević još jednom je pozvao sve one koji znaju nešto o grobovima nestalih da progovore i kažu gdje se nalaze:" Postavljamo pitanje i nakon 26 godina zar moramo tražiti one koji su branili svoju domovinu, ovdje na hrvatskome tlu. Nažalost, moramo, tražimo i pozivamo sve one koji znaju i koji žele biti naši sugrađani, a imaju informaciju gdje se nalazi dr. Šreter i druge nestale žrtve neka se jave i neka imaju barem malo duše i čovječnosti. Neki ne žele govoriti o tome. Mi o tome moramo govoriti. Uvijek se vraćamo na kamen temeljni jer u Domovinskom ratu naša je domovina obranjena i stvorena. Danas puni uspomena asociramo vrijeme kada se dogodila velika razmjena. Upravo je u Zapadnoj Slavoniji prisiljena i Europa da se potpiše Sarajevski sporazum i da Hrvatska bude međunarodno priznata. Iduće ćemo godine slaviti oslobađanje Zapadne Slavonije. Inzistirat ću na uspostavi medalje Zapadna Slavonija koja će se dodjeljivati za ostvarene zasluge u stvaranju Hrvatske". Civilna zatvorenica Zlata Kranjčić prisjetila se dana provedenih u logoru Bučje i logoru Stara Gradiška nakon što je sa suprugom zarobljena u Lipiku. Istaknula je i kako je danas zatočenika logora sve manje te da se na raznim okupljanjima u javnosti i nakon 26 godina Domovinskog rata jako malo spominju civilne žrtve i stradalnici iz rata dok se puno priča o vojnim žrtvama i braniteljima te članovima njihovih obitelji. Žrtve stradalnika iz logora Bučje te značenje koje su imale za Domovinu istaknula je tijekom obraćanja prisutnima Ljiljana Alvir, predsjednica Saveza udruga zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja. Nazočnima su se obratili i izaslanik ministra branitelja Nenad Križić te izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Ante Deur. Prije početka komemoracije održan je maraton na kojem su sudjelovali Duško Štrbac i članovi udruge ”Glasnici istine”.

 

Pročitano 2351 puta